Yatırım Bankası Nedir? Yatırım Bankacılığının Temelleri

Yatırım bankaları, menkul kıymet ihracı, şirket birleşmeleri ve satın almalar (şirket devralmalar) gibi işlemlere yardımcı olur. Yatırım bankacılığı, şirketlerin, hükümetlerin ve kurumların fon toplamasına ve finansal işlemler gerçekleştirmesine yardımcı olan belirli bir bankacılık türüdür. Yatırım bankacıları araştırma yapar, projeleri yönetir ve stratejik tavsiyelerde bulunur.

Bireysel tüketiciler için hizmet sunan perakende bankaların aksine, yatırım bankası, şirketlere, hükümetlere ve kurumlara sermaye toplama konularında yardımcı olan finansal kuruluştur.

Yatırım bankaları uzun süredir hizmet sunmaktadır. İlk yatırım bankacıları, baharat ve pamuk gibi emtia ticareti yapan tüccarlar olarak bu işe başlamışlardır.

19. yüzyılda, “yatırım bankası” terimi daha popüler hale gelmiştir. Uluslararası şirket olan JPMorgan Chase & Co., New York’ta 1799 yılında kurulmuştur. Bu tür ilk yatırım bankaları, demiryolu hissesi satmak ve şirket satın almalarını organize etmek gibi eylemlerle sermaye topluyordu.

Firmanız büyüyerek daha büyük ve daha karmaşık işlemlerde yer almaya hazır hale geldiğinde, bir yatırım bankasından yardım almayı düşünmenin zamanı gelmiştir.

Yatırım Bankacılığının Temelleri

Birçok uluslararası bankanın yatırım departmanları olmasına rağmen, yatırım bankaları, tüm yatırım faaliyetlerini tek çatı altında yöneten tam hizmet kuruluşu olarak hizmet veren ayrı bankalardır. Bu tür bankalar menkul kıymet (hisse senedi, tahvil) ihracı, şirket değerlemesi, devralmalar ve birleşmeler gibi konularda kurumsal hizmetler sunar.

Yatırım bankacılığının temel hedeflerinden biri, işletmeler için sermaye yaratmaktır. Bu, menkul kıymetler ihraç ederek ve firmanın halka açılmasına yardımcı olarak gerçekleştirilebilir. Banka, tahvillerin ve hisse senetlerinin mali sorumluluğunu alır, bunların satışına aracılık eder ve hisse ihracı konusunda rehberlik sağlamaya yardımcı olur. Yani yatırım bankası, yatırımcılar ve şirketler arasında aracı görevi görür.

En Büyük Yatırım Bankaları

  • JPMorgan Chase
  • Goldman Sachs
  • BofA Securities
  • Morgan Stanley
  • Citigroup

Bu bankalar, uluslararası şirketler ve devlet kurumları ile iş yapar.

Yatırım Bankaları Ne İş Yapar?

yatırım bankacılığı hizmetleri

Yatırım bankaları sermaye toplamak için şirketler, diğer kuruluşlar ve yatırımcılar arasında danışman ve aracı olarak hizmet verir. Bu bankalar birleşmeler ve devralmalar, menkul kıymet ihracı, özel sermaye ve risk sermayesi gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Şirketler söz konusu olduğunda, yatırım bankacıları proje riskinin ve yatırım fırsatının belirlenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Mevcut piyasa hakkında anlık bilgi edinmek için bir yatırım bankasının hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu tür hizmetler, bir şirket satın almayı düşünüyorsanız veya yeni bir gelişme planlıyorsanız hayati önem taşır.

Kurumsal yatırım bankacılığının en önemli görevlerinden biri hisse senedi ve tahvil ihracıdır. Yatırım bankaları, bu finansal araçları tüm düzenleyici gerekliliklere göre fiyatlandırarak, ideal olarak müşteri için geliri en üst düzeye çıkarmaya odaklanır. Şirketinizi ilk halka arz (IPO) ile halka açmaya karar verirseniz, yatırım bankası hisselerinizi doğrudan satın alır. Daha sonra şirketinizin hisselerini sizin adınıza yatırımcılara satar. Yatırım bankaları, bu hisseleri biraz yüksek fiyattan satarak kar ederler. Hem müşterinin hem de bankanın kar etmesini sağlamak için yatırım bankacılarının piyasanın mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Tam hizmet yatırım bankaları, finans sektöründe çeşitli hizmetler sunan birçok departmana sahiptir. Tipik hizmetler şunlardır:

  • Şirket birleşmeleri ve devralmalar (M&A)
  • Sermaye araştırması
  • Borç finansmanı
  • Kaldıraçlı satın alma
  • Aracılık yüklenimi
Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın