Open Interest Nedir?

Open interest, herhangi bir zamanda bir türev piyasasındaki henüz kapatılmamış veya açık sözleşmelerin toplamını ifade eder. Kantitatif değer, piyasada henüz tasfiye edilmemiş sözleşmelerin toplam sayısını gösterir. Open interest, vadeli işlem ve opsiyon piyasalarından elde edilen verilerle birlikte sıklıkla gözlemlenir.

Fiyat ve işlem hacmi verileriyle birlikte open interest, yatırımcıların piyasa duyarlılığını daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve yatırım kararı için kılavuz görevi görür. Ancak open interest’in değeri alım satım faaliyetlerine duyarlıdır ve sonuç olarak her alım satım gününün sonunda değer artabilir, azalabilir veya değişmeyebilir.

Open interest (OI), henüz kapatılmamış aktif sözleşmelerin toplam sayısını gösterir. Yeni alıcı ve satıcı bir sözleşmeye girdiğinde, OI artar. Sözleşmeler kapandıkça, OI azalır. Ancak, mevcut bir satıcı ve yeni alıcı bir sözleşmeye girdiğinde, OI değişmez.

Open interest ve hacim, birbirinden farklı kavramlardır. Hacim, belirli bir dönemde işlem gören sözleşmelerin toplam sayısıdır. OI ise, aktif sözleşmelerin toplamıdır. Bazı spekülatörler ve yatırımcılar, piyasadaki para akışını daha iyi anlamak için OI’i fiyat veya işlem hacmi gibi diğer göstergelerle birlikte kullanırlar.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasalarında Open Interest

Vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi türev ürünlerin alım satımı söz konusu olduğunda, open interest belirli bir zamanda piyasada açık olan vadeli işlem veya opsiyon sözleşmelerinin sayısını gösterir. İşlem günü boyunca, sözleşmeler oluşturuldukça, sözleşmelerin sonuçlandırılması gibi ticari faaliyetlere dayalı olarak çetele tutulur.

İşlem gününün sonunda, takas odaları gün boyunca oluşturulan ve kapanan yeni sözleşmelerin sayısını dikkate alır. Açılan her yeni sözleşme OI’e eklenir. Ve kapatılan her sözleşme, toplam OI’den çıkarılır. Bunun nedeni, sözleşmelerin, diğer taraf kapatana kadar veya sözleşmenin süresi dolana kadar OI’e dahil edileceğidir.

Open Interest Nasıl Kullanılır?

Yeni alıcının ve yeni satıcının anlaşma yaptığı bir senaryo düşünün. Her ikisi de yeni pozisyon açarsa, open interest artar. Mevcut alıcı ve mevcut satıcı mevcut veya eski bir pozisyonu kapattığında open interest azalır. Mevcut satıcı yeni bir alıcıya satış yaparsa, pozisyon yeni yatırımcıya/spekülatöre devredileceği için open interest değişmeyecektir.

Piyasa katılımcıları, fiyat eğilimlerini belirlemek ve belirli bir türev sözleşmesi etrafındaki taahhüdü ortaya çıkarmak için stratejilerinin bir parçası olarak genellikle OI’i fiyat ve işlem hacmi ile birlikte kullanır. Örneğin, Nasdaq’ın finans sitesinde, belirli bir menkul kıymet için opsiyon zinciri, OI verilerini entegre eder. Aşağıdaki tablo, belirtebileceğimiz ve piyasa katılımcılarının bir pozisyona ne zaman gireceğini veya ne zaman çıkacağını belirlediğini temel alan, yaygın olarak kabul edilen birkaç yönerge sunmaktadır.

FiyatOpen interestKuvvetPiyasa duyarlılığı
YükselirseArtarsaGüçlüİyimser
DüşerseAzalırsaGüçlenmeye başlarİyimser
DüşerseArtarsaZayıfKötümser
YükselirseAzalırsaZayıflamaya başlarKötümser

Fiyat ve OI yükseldiğinde, teknik analistler, güçlü iyimserlik nedeniyle trendin devam ettiği ve daha fazla piyasa katılımcısının yeni sözleşmeler açacağı sonucuna varıyor. Fiyat yükseldiğinde ve OI azaldığında, teknik analistler belirli bir trendin zayıfladığı sonucuna varırlar. Azalan OI, piyasa katılımcılarının pozisyonlarını kapattığının bir göstergesidir. Fiyat düştüğünde ve OI değeri arttığında, teknik analistler belirli bir trendin zayıf olduğu sonucuna varırlar. Fiyat ve OI değeri düştüğünde, piyasa katılımcıları belirli trendin güçlendiği ve tersine döneceği sonucuna varırlar.

Kripto Para Piyasasında Open Interest

Kripto para vadeli işlem sözleşmeleri, piyasa katılımcılarının kripto paralara sahip olmadan kripto paraların fiyatları hakkında spekülasyon yapmalarına izin verir. Bu varlıklar, geçtiğimiz yıllarda ciddi popülarite kazanmış bir türev üründür.

Piyasa katılımcıları her zaman piyasada kendilerine avantaj sağlayacak bilgileri ararlar. Muhtemelen en değerli veriler, diğer spekülatörlerin ve yatırımcıların ne yaptığına dair bir fikir sunan verilerdir. Open interest, bu bilgilerin bir kısmını uygun yorumla sunabilir. Open interest’i ve kripto para fiyatları üzerindeki etkisini anlamak, piyasa katılımcılarının daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilir.

Kripto para piyasasında da genel işlem hacmi ve open interest, birbiriyle ilişkili kavramlardır. Hacim, belirli bir dönemde işlem gören tüm sözleşmeleri ifade ederken, open interest yalnızca herhangi bir zamanda piyasa katılımcılarının açık pozisyonlarının toplam sayısını gösterir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın