NASDAQ, NYSE ve Dow Jones Nedir?

NASDAQ, NYSE ve Dow Jones finans dünyasında her biri farklı anlamlara sahip oldukça popüler ve önemli kavramlardır.

NASDAQ Nedir?

NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations), yatırımcıların hisse senedi alıp satmasını sağlayan ve aynı zamanda hisse senedi piyasasının performansını gösteren önemli endeksi sağlayan borsadır.

NASDAQ’in Tarihi

NASDAQ, 1971 yılında NASD (National Association of Security Dealers) tarafından kuruldu. 8 Şubat 1971 tarihinde faaliyete başladı. Başlangıçta bir kotasyon sistemi olarak hizmet sunmuş ve elektronik işlemlerin yapılmasına ilişkin herhangi bir yönlendirme sunmamıştır. Aracı kurumlar, karlarını önemli ölçüde etkilediği için NASDAQ borsasına karşı çıkmıştır.

NASDAQ borsası, 1987 yılına kadar OTC (tezgâh üstü piyasa) sistemi olarak anılıyordu. Kısa bir süre sonra, NASDAQ borsası, otomatik işlem sistemlerini kolaylaştırdığı için borsa olarak tanındı. 1998’de NASDAQ, ABD’de online olarak çalışan ilk ve tek borsaydı.

NASDAQ borsası, 1992’de sermaye piyasalarının ilk kıtalararası ilişkisini geliştirmek için Londra Borsası ile işbirliği yaptı. NASDAQ, 2005 yılında Instinet‘i 1.9 milyar dolara satın aldı. 2016 yılında, NASDAQ listeleme geliri olarak 272 milyon dolar kazandı.

NYSE Nedir?

NYSE (New York Stock Exchange veya New York Borsası), listelenen menkul kıymetlerin toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük borsasıdır.

NASDAQ ve NYSE Arasındaki Farklar

  • NASDAQ’da hisse senedi alım satım işlemleri, menkul kıymet piyasasını oluşturan piyasa yapıcısı (market maker) aracılığıyla gerçekleştirilir. Ancak NYSE’de hisse senedi satın almak ve satmak istediğinizde, aracı olarak hizmet sunan ancak NYSE çalışanı olmayan uzmanın huzurunda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • NASDAQ, işlemlerin elektronik olarak gerçekleştiği yerdir. Sonuç olarak, sistem alıcıların ve satıcıların fiyatlarını eşleştirir. Öte yandan, NYSE söz konusu olduğunda, işlemler, evrensel işlem platformuna emirleri giren aracılar aracılığıyla fiziksel olarak gerçekleşir.
  • NASDAQ’da listelenen şirketler, genellikle ciddi büyüme potansiyeline sahip teknoloji tabanlı yeni şirketlerdir. Öte yandan, NYSE’de listelenen şirketler, geleneksel olarak büyük cirolara sahip uzun ömürlü şirketlerdir.
  • NASDAQ’da işlem gören hisse senetlerinin fiyatları sürekli dalgalanırken, NYSE’deki hisse senetleri istikrarlıdır.
  • NASDAQ’da bir şirketi listelemenin maliyeti NYSE’ye kıyasla oldukça düşüktür. Bu nedenle, NASDAQ’da daha fazla yeni şirket bulabilirsiniz.

Dow Jones Nedir?

Dow Jones (kısaca Dow), dünya çapında en önemli borsa endekslerinden biri olan Dow Jones Industrial Average‘ı (DJIA) ifade eder. DJIA, piyasaya önemli katkıda bulunan 30 büyük sanayi şirketinden oluşmaktadır.

Dow Jones, ortalama fiyat hesaplamasında herhangi bir hisse bölünmesinin veya ayarlamasının dikkate alınmadığını gösteren fiyat ağırlıklı ortalama bir endekstir. Bu nedenle, eğer bir şirketin hisse senedinin fiyatı düşerse, tüm endeksin değeri kötüleşebilir. Örneğin, 2008 yılındaki mali kriz nedeniyle AIG’nin değeri 451 dolardan 54 dolara düştüğünde piyasada 3,000 puanlık düşüş yaşanmıştı.

DJIA’da yatırım, kaldıraçlı işlem stratejileri dahil olmak üzere ETF (borsa yatırım fonu) aracılığıyla yapılabilir. Piyasa öncesi işlemlerdeki iyileştirmeler nedeniyle, ETF’ler ortalama için daha kesin açılış fiyatı sunar. DJIA’da yatırıma aynı zamanda opsiyon sözleşmesi ve vadeli işlem sözleşmesi aracılığıyla erişilebilir. Dow vadeli işlemleri kritik piyasa öncesi araçlardır ve DJIA’nın hangi seviyelerden açılacağını gösterir.

DJIA hesaplaması, 30 hisse senedinin toplam fiyatı alınarak ve bunların Dow Divisor’a bölünmesiyle hesaplanır. Dow Divisor, daha fazla kesinlik için hisse senedi bölünmeleri veya benzer yapısal değişikliklere göre ayarlanır.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın