NFT Nedir? Nasıl Yapılır? Örnekler ve İlgili Coin Projeleri

NFT Nedir? Nasıl Yapılır? İlgili Örnekler

NFT (“non-fungible token”, Türkçe anlamı “benzersiz token”), değişmez veya kalıcı mülkiyet kanıtı sağlamak için dijital ve fiziksel nesneler için kullanılabilen, blockchain üzerinde çalışan benzersiz veri birimidir.

Bir NFT’nin içerdiği veriler dijital görüntülere, şarkılara, videolara, avatarlara ve daha birçok şeye bağlanabilir. Bununla birlikte, bu teknoloji NFT’nin sahibine özel ürünlere, canlı veya dijital etkinlikler için biletlere erişim sağlamak veya arabalar, yatlar vb. fiziksel varlıklarla bağlamak için de kullanılabilir.

Bu açıdan NFT’ler, bireylerin blockchain teknolojisini kullanarak kolayca doğrulanabilir bir şekilde öğeler oluşturmasına, satın almasına ve satmasına olanak tanır. Ancak, aksi belirtilmedikçe, bir NFT satın almak, herhangi bir varlığın resmi telif hakkını, fikri mülkiyet haklarını veya ticari haklarını da devralacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte, tüm yasal ayrıntılar oldukça karmaşık hale gelebilir.

NFT’lerin oluşturulması ve satılması söz konusu olduğunda, süreç oldukça basittir:

  1. Kişi (veya şirket), NFT olarak satmak için benzersiz bir varlık seçer.
  2. NFT teknolojisini destekleyen blockchain’e nesne (NFT oluşturan kod) ekler.
  3. NFT artık blockchain’deki bu öğeyi temsil etmektedir.
  4. NFT, özel bir koleksiyonun parçası olabilir veya NFT pazar yerleri ve açık arttırmalar kullanılarak satın alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir.

NFT ve Kripto Para Arasındaki Farklar

Popüler kripto para birimleri, büyük kripto para borsaları aracılığıyla satın alınabilir ve satılabilir, ayrıca blockchain’lerdeki işlemlerde kullanılabilir. NFT ise kripto para kullanılarak satın alınan ve satılan benzersiz bir varlıktır. Başka bir deyişle, 100 TL banknot, 2 tane 50 TL’lik banknota eşittir, 1 bitcoin her zaman 1 bitcoin’e eşittir, veya 0.2 ETH ile 0.2 ETH’nin arasında herhangi bir fark yoktur. Fakat NFT’yi ise benzersiz kripto para olarak düşünebilirsiniz.

Ve neredeyse tüm nadir öğeler için de geçerli olduğu gibi, kıtlık ve benzersizlik, insanların NFT’leri yüksek fiyatlara satmalarına ve satın almalarına olanak tanır.

İnsanlar Neden NFT Satın Alır?

NFT’lere olan talep son zamanlarda oldukça artmıştır. Fakat hala bu teknolojiye şüpheyle yaklaşan birçok insan var. Sonuçta, NFT’ler genellikle dijital dosyalara bağlıdır. Örneğin, bir görselin NFT’sine sahip olmanın bu görselin ekran görüntüsüne sahip olmanın farkı nedir? “Mülkiyet kanıtı” gerçekten o kadar önemli mi? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız insanların NFT’lere sahip olmasının ana nedenlerine göz atmanızı öneririz:

Sanatçılar

Yayıncılar, yapımcılar ve müzayede evleri genellikle sanatçılarla çıkarlarına (sanatçıların çıkarlarına) hizmet etmeyen sözleşmeler yapar. Sanatçılar NFT’ler sayesinde ürünlerini satabilir. Sanatçılar ayrıca sonraki satışlardan komisyon kazanabilirler. Örneğin, bir eserinizi NFT olarak başka bir kişiye satarsanız, o da başkalarına satarsa, bu satışlardan komisyon kazanabilirsiniz, bu komisyonlar otomatik olarak sizin kripto para hesabınıza (adres/cüzdan) yatar.

Bu bağlamda, NFT’ler, şu anda sanatçıların işleri sayesinde ceplerini dolduran aracıları devre dışı bırakarak daha adil modeller yaratma potansiyeline sahiptir, ve çoğumuz, sevdiğimiz sanatçıları güçlendirmenin ve finansal olarak desteklemenin bir yolu olduğu için NFT’leri satın almayı tercih ederiz.

Koleksiyon

Maliyeti birkaç cent olmasına rağmen, 1952 Mickey Mantle (beyzbolcu) kartı 5.2 milyon dolara satılmıştı. Bu kartın tarihi, nadirliği ve kültürel önemi nedeniyle aşırı yüksek fiyata satılmıştır. NFT’ler de birçok yönden bu konseptin dijital versiyonudur. Dijital varlıklardan oluşan bir koleksiyon oluşturmak isteyen insanlar için NFT’ler, daha önce geleneksel koleksiyon ürünleri ve sanat pazarlarının dışında var olmayan benzersiz bir fırsat sunuyor.

Yatırım

Bazı insanlar, değerinin artacağını düşündüğü NFT’lere yatırım yapmak ister. Bu açıdan, bazı koleksiyoncular NFT’leri geleneksel sanat eserleri gibi bir yatırım olarak görür.

Yine de piyasadaki dalgalanmalar, NFT’leri yüksek riskli varlıklar haline getiriyor.

Topluluk

Birçok sanatçı NFT projelerini canlı topluluklara dönüştürdüğü için NFT sahipliği ayrıca sosyal faydalar da sağlar. Bored Ape Yacht Club (BAYC), belki de bir NFT projesiyle ilgili olarak topluluk oluşturmanın en iyi örneğidir. BAYC’de koleksiyoncular, üyelere özel Discord grubuna, özel ürünlere, projenin geleceği için oylamaya, sanal buluşma biletlerine ve daha fazlasına erişebilir.

NFT Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda NFT oluşturabilirsiniz, ancak bu iş için bilgisayar kullanmanızı öneririz. Ücretsiz NFT oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Kripto para cüzdanı oluşturun

NFT oluşturmak için ve herhangi bir NFT alım-satım platformunda hesap oluşturmak için kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. En yaygın kullanılan cüzdanlardan biri olduğu için Metamask’ı kullanabilirsiniz. Coinbase Wallet veya Trust Wallet gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz.

Cüzdan hesabınızı oluşturduğunuzda, size 12-24 kelimeden oluşan şifre verilir, bu sizin benzersiz şifrenizdir. Bu kelimeleri bir kağıda yazarak güvenli bir yerde saklayın, hiçbir yerde paylaşmayın. Bu sizin ana şifrenizdir, cüzdana giriş için kullandığınız pin kodu şeklindeki şifrenizi unutsanız bile veya cihazınızı (cep telefonu veya bilgisayar) kaybettiğinizde bu ana şifrenizi başka cihazlarda kullanabilirsiniz. Cüzdan uygulamasının geliştiricileri bile bu şifrenizi bilmeyecektir, tamamen güvenli olduğundan şüpheniz olmasın, yeter ki popüler uygulamalardan birini kullanın.

2. NFT alım-satım platformunda hesap oluşturun

NFT platformlarında hesap oluşturmak oldukça kolaydır. Örneğin, OpenSea’de “Create” bağlantısına tıklayarak kullandığınız cüzdanı seçiyorsunuz, ve size hesap oluşturmak için adımları gösterir, genellikle QR kodu da verir. Bu talimatları izleyerek OpenSea hesabınızı oluşturabilirsiniz.

3. NFT’nizi Oluşturun

OpenSea platformuna giriş yaptıktan sonra “Create” linkine tıklayın, ve adımları izleyerek kolayca kendi NFT’nizi oluşturabilirsiniz. Ethereum üzerinde NFT oluşturmak oldukça masraflıdır, bazen 50-60 dolarlık ETH işlem ücreti (gas fee) ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden Polygon ağını seçmenizi öneririz, herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz, tamamen ücretsizdir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.