Bitcoin Nedir? BTC Fiyat Grafiği – 1 BTC Kaç Dolar / TL?

Bitcoin Fiyat Grafiği – 1 BTC Kaç Dolar / TL?


Bitcoin nedir? BTC fiyat grafiği. 1 BTC kaç dolar / TL? Detaylı kılavuz

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, hiç kimse (ne herhangi bir devlet, ne banka, ne de herhangi bir kurum) tarafından yönetilmeyen, ancak işlemlerin halka açık olan ve gerçekleşen her işlemin kayıtlarını içeren merkezi olmayan veritabanına (blockchain) kaydedildiği bir kripto paradır.

Kripto paraların alım satımı, cüzdan görevi gören kriptografik anahtarlara sahip kişiler tarafından yapılabilir. Kripto paraların güncel fiyatlarını bu sayfadan takip edebilirsiniz. Bitcoin ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir dahi (gerçek kimliği hala belli olmayan kişi veya ekip) tarafından icat edildi. Bitcoinler, blokları ilk blok’a (genesis block) kadar uzanan tutarlı bir zincire bağlayan merkezi olmayan dijital bir defter üzerinde her 10 dakikada bir blok şeklinde taşınır. Başlangıçta eşler arası elektronik para olarak tanımlanmıştı, ancak teknoloji, sadece ödeme ağı yerine gelişmiş işlemleri de desteklemek için gelişmiştir. Bu yüzden ölçeklenme sorununu gidermek için Lightning Network gibi entegre ikinci katman çözümleri geliştirilmektedir. Piyasa değeri (tüm bitcoin’lerin değeri) şu anda 500 milyar doların üzerindedir.

Bitcoin’in piyasa değeri Meta Platforms’un (Facebook) piyasa değeri ile hemen hemen aynı olmasına rağmen sesi trilyonlarca dolarlık koskoca Wall Street’ten daha yüksek çıkmaktadır. Satoshi Nakamoto, bitcoin’i halkın parası olarak icat etmiştir, ancak türev piyasaları yüzünden spekülatif varlığa dönüşmüştür.

Birçok ülkede bitcoin ile yiyecek, kıyafet ya da çeşitli hizmetler satın alabiliyorsunuz. Bitcoin tamamen dijitaldir, sağda solda gördüğünüz madeni para şeklindeki bitcoin resimlerini ciddiye almayın sakın.

Bitcoin’in Özelliği Nedir?

Her bitcoin işlemi genel bir günlüğe (merkezi olmayan, şeffaf, herkese açık veritabanı, ya da kısaca blockchain) kaydedilir ve kullanıcılar ağda anonim kalabilirler. Ancak bu gizlilik bir yere kadar etkilidir, çünkü Paribu, Binance gibi borsalara bitcoin cüzdanınız ile BTC gönderdiğinizde hemen borsa hesabınız bu cüzdan adresi ile ilişkilendirilir. Başka bir deyişle, eğer kişi çaldığı veya yasadışı işlerde kazandığı BTC’lerini borsa hesaplarına aktarırlarsa polisler hemen bu kişiyi yakalayabilir, çünkü yasadışı işlere karışan BTC adresleri yetkililer tarafından sürekli izlenmektedir.

Bitcoin ağında (veya herhangi bir kripto para ağında) işlemler aracı olmadan yapılabilir – yani geleneksel bankacılıktaki gibi işlemlerde onlarca aracı olmaz.

Hiç kimse bitcoin ağını ele geçiremez (teorik olarak bu mümkün olsa da, bu öyle masraflı ki, Çin, Amerika ve Rusya bir araya gelerek bitcoin ağını ele geçirmeye çalışsa ekonomileri çöküşe geçecektir, çünkü böyle bir işlem için muazzam güç gereklidir).

Bitcoin’in Tarihi

Bitcoin’in ne olduğunu ve dünyamıza getirebileceği değeri gerçekten anlamak için, ilk etapta neden icat edildiğini bilmek çok önemlidir.

Bitcoin ağı 2009 yılında aktif hale getirildi, bu yüzden de ilk kripto para birimi olarak kabul ediliyor. Kripto para, kriptografiyle (karmaşık matematiksel algoritmalar) çalışan (ve korunan) dijital paradır.

Satoshi Nakamoto olarak bilinen kişi veya grup tarafından icat edilen Bitcoin’in teknik belgesinde (ayrıntılı bilgi içeren akademik belgede) – Bitcoin’in amacının, merkezi olmayan yeni bir “eşler arası elektronik nakit sistemi” oluşturmak olduğu belirtilmektedir.

Bazıları, Bitcoin’in 2008’deki küresel finans krizine yanıt olarak, tüm kontrolü elinde tutan büyük bankaların açgözlülüğünden muzdarip insanların ellerine gücü geri vermek için icat edildiğini düşünüyor.

Bitcoin Oluşturmanın Tek Yolu: Bitcoin Madenciliği

Bitcoinler normal para gibi basılmazlar, karmaşık matematik problemleri çözmek için güçlü bilgisayarlar kullanılarak oluşturulur. Bitcoin’i geliştirirken Satoshi Nakamoto, toplam arzı yalnızca 21 milyon adet olarak ayarlamıştır.

Şu anda bitcoin madenciliği o kadar kolay değil, çok fazla elektrik, çok fazla bilgi işlem gücü gerekiyor. Madenciler yalnızca ucuz elektrikle kazanç elde edebilir, aksi halde oluşturdukları bitcoinler elektrik faturalarını bile karşılayamacaktır.

Madenciler BTC oluşturmaya teşvik ediliyor, çünkü makineleri ile matematiksel bulmacayı çözerlerse 6.25 BTC (her 4 yılda bu miktar yarıya iniyor, yani 2024 yılında 3.125 BTC olacaktır) ile ödüllendiriliyor. Tek madencinin bu kadar BTC’yi kazanması oldukça düşük bir ihtimaldir, bu nedenle madenciler madencilik havuzlarına katılarak elde edilen BTC’leri kendi aralarında paylaşıyorlar.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.