İşinizi Büyütmenin En Etkili Yolu: Abonelik İş Modeli

şirketinizi abonelik iş modeli ile daha kazançlı hale getirin

Abonelik iş modeli, kitap ve süreli yayın (gazete, dergi vb.) yayıncılarının öncülük ettiği 17. yüzyılda uygulanmaya başladı. Artık bir kerelik veya düzensiz satış ve gelirle müşteri kazanmak yerine, ürün veya hizmetleri için müşterilerden düzenli aralıklarla ödeme isteyen birçok işletme ve web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

Abonelik İş Modeli Nedir?

Abonelik iş modeli, aylık veya yıllık yinelenen abonelik geliri elde etmek için ürün veya hizmet satma fikrine dayanır. Bu nedenle, abonelik iş modelinden yararlanan işletmenin amacı, müşteriyi daha uzun süre elde tutmak ve uzun vadeli gelirden kar elde etmektir. Netflix, Dropbox, PlayStation Plus gibi platformlar ve servisler abonelik iş modeline en iyi örneklerden bazılarıdır.

İşinize Neden Abonelik Sistemi Eklemelisiniz?

Abonelik sistemi, günlük programı çok yoğun olan tüketiciler için daha uygun olabilir. Mevcut işinize abonelik sistemi ekleyerek firmanızın nakit akışını arttırabilirsiniz.

Aboneliğe dayalı başarılı bir iş yürütmek, daha fazla müşteriye nasıl ulaşacağınızı akıllıca düşünmenizi gerektirir. Tüm müşterilerinizin ödeme tercihlerine uygun çeşitli ödeme yöntemi sunduğunuzdan emin olun. Kısıtlı ödeme yöntemi, olası müşterileri kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca sadece yıllık abonelik sunmak yerine, aylık, 3 aylık, 6 aylık abonelik paketleri de sunabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, mevcut müşteriler ve potansiyel müşterilerle iletişim becerileridir. Etkili iletişim, müşterilerle yakınlık kurmanıza yardımcı olacak ve işinizi daha karlı hale getirecektir.

Abonelik iş modeli doğru uygulandığında, öngörülebilir aylık yinelenen gelir elde etmenizi sağlayabilir. Her ay tam olarak ne kadar para geldiğini bilmek işinizin büyümesi için faydalı olacaktır. Aboneliğe dayalı bir iş kurmanın avantajları, dezavantajlarından çok daha fazladır.

Abonelik İş Modeli ile İlgili Fikirler

Sektörünüzle ilgili zaten yeterince bilgiye sahipseniz, ilk adım harika bir abonelik fikri bulmaktır. Başka bir deyişle, rakiplerinizi ve müşteri profilinizi analiz etmelisiniz. Hedef kitlenizle ilgili araştırmalar yaparak etkili pazarlama kampanyaları oluşturabilir, ürün veya hizmetinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma, abonelik işinizde en değerli stratejik silahınızdır, çünkü doğrudan üç temel büyüme stratejisine bağlıdır: yeni müşteriler edinme, mevcut müşterilerin değerini arttırma ve müşteri kaybınızı azaltma. Abonelik iş modelinde fiyatlandırma, doğal olarak karmaşık bir işlemdir. Ürün veya hizmetleriniz için çeşitli fiyatlandırma stratejilerini test ederek en etkili, en kazançlı olanını bulmalısınız.

Analiz

Abonelik modelini uygulayan işletmeler gelişmek ve büyümek için bilimsel olarak verilerden yararlanmalıdır. Bu da sürekli, kapsamlı analizlerle mümkün. Tahmine dayalı kararlar ile rekabetli sektörlerde uzun süre hayatta kalmak imkansızdır. İşiniz için abonelik modelinden yararlanmak istiyorsanız analiz konularında takıntılı olmak zorundasınız.

Müşterilerle İlişkileri Geliştirme

Abonelik iş modelinde, müşteri hizmetleri çok daha önemlidir. Güçlü müşteri ilişkileri, abonelik iş modelinin merkezinde yer alır. Onlar olmadan, sürdürülebilir gelir artışı olamaz.

Ölçeklendirme

İş dünyasında kim yükselmek istemez ki?! Abonelik iş modelini kullanan büyük şirketler, güvenli, görev açısından kritik ve ölçeklenebilir bir altyapı üzerine kurulmuş hizmetlerle kurumsal düzeyde sisteme ihtiyaç duyar. Sisteminiz 7/24 operasyonlara ve garantili iş sürekliliğine sahip olmalıdır. B2C şirketlerinin hızla ölçeklenebilmesi için özellikle bu tür altyapı desteğine ihtiyacı var.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın