İşiniz için Finansal Hedefleri Nasıl Belirleyebilirsiniz?

şirketiniz için finansal hedefler belirleme

Küçük işletmeler için her kuruş önemlidir. Günlük faaliyetleri finanse etmek için yeterli gelir elde etmek yeterli değildir – ayrıca gelecekteki büyümeyi de düşünmeniz gerekir.

Finansal hedefler belirlemek, büyük resme bakmanıza ve oraya ulaşmak için gereken adımları tasarlamanıza yardımcı olur. Bir işletme için finansal hedefler, yeni makineler satın almak veya yeni şube açmak için yeterince tasarruf etmeyi içerebilir.

İşletmeler için Finansal Hedefler Neden Önemlidir?

Finansal hedef belirleme, herhangi bir küçük işletme stratejisinin temel bileşenini oluşturur. Finansal hedefler işinizi büyütmenize yardımcı olacak yol haritasıdır.

İşletmeler, gelir, nakit akışı ve diğer finansal ölçütler için hedefler belirleyerek başarılı strateji izlediklerinden ve gerektiğinde ayarlamalar yaptıklarından emin olabilir.

Firmalar için Finansal Hedeflere Örnekler

Daha etkili hedefler belirlemeye başlamak için hangi alanlara odaklanmanız gerektiğini belirlemelisiniz. İşte bir işletme için birkaç tipik finansal hedef örneği:

Geliri arttırma

Herhangi bir küçük işletmenin temel amacı, kârlılığı arttırmak ve daha fazla gelir elde etmektir. Kârlılığı arttırmak, işletme giderlerinden daha fazla gelir elde etmek anlamına gelir. İster yatırımlardan elde edilen faiz ister satışlardan elde edilen gelir olsun, gelir birden fazla kaynaktan elde edilebilir.

Kar marjını iyileştirme

Finansal hedefler belirlerken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de işletmenizin kâr marjıdır. Bu, faaliyet giderlerini aşan gelir yüzdesini ifade eder. Bir işletme, kâr marjları için endüstri standardını aşma hedefini belirleyebilir. Örneğin, sektörünüz için ortalama kar marjının %4 ile %7 arasında olduğunu, işletmenizin kar marjının da şu anda %4.5 olduğunu varsayalım. Bu marjı, endüstri standardının en üst noktasına yükseltme hedefi belirleyebilirsiniz. Tabii ki ürün veya hizmetlerinizin kalitesi iyi olmalıdır, ve daha da iyileştirmek için planınız olmalıdır.

Nakit akışını yönetme

İşletmeler, temel masrafları karşılamak için yeterli nakit akışı sağlamalıdır, ancak nakit girişleri, mevsimsel eğilimler veya ödemedeki gecikmeler nedeniyle dalgalanabilir. İşinizi büyütmek istiyorsanız, genellikle ödemeleri daha etkin bir şekilde yönetmek gibi nakit akışını iyileştirme yollarına odaklanmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki örneklere ek olarak, finansal hedefler, operasyonları iyileştirecek ekipman satın almak için para biriktirmek gibi daha küçük ve daha spesifik olabilir. Bu, yeni bir ofis veya dükkan açmak, ürün geliştirmeye yatırım yapmak veya gelişmiş bir CRM’e geçmek olabilir. İşletmeniz ayrıca finansal durumunu iyileştirmek için operasyonel maliyetleri azaltabilir veya ödenmemiş borçları ödeyebilir.

Şirketler için Hedef Belirleme Stratejileri

İşiniz için finansal hedefler belirlerken bazı denenmiş, ve etkili olduğu kanıtlanmış stratejileri kullanabilirsiniz. Örneğin, SMART hedefler belirleyebilirsiniz (ingilizce kelime olan “smart”ın türkçe çevirisi “akıllı”). SMART, “spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman kısıtlamalı” (specific, measurable, attainable, realistic, timely) anlamına gelen bir kısaltmadır.

Örneğin, daha fazla para kazanmak isteyebilirsiniz. Ancak, “daha fazla para kazanma”, spesifik olmadığı için SMART hedef belirleme kriterlerini karşılamaz. İşletmenizin belirli bir zaman diliminde nasıl daha fazla para kazanacağını belirterek bu hedefi iyileştirebilirsiniz. Örneğin, “daha fazla para kazanma” ifadesini “yeni bir Facebook reklam kampanyası oluşturarak sonraki çeyrekte satışları ikiye katlama” olarak değiştirebilirsiniz. Bu size takip etmeniz gereken net ve ölçülebilir bir hedef sunar.

Kısacası, herhangi bir finansal hedefinizi ve sonuçları belirli rakamlarla ölçmeniz çok önemlidir. Nakit akış tablosu, gelir tablosu ve bilanço dahil olmak üzere işletmenizin mali tablolarını detaylıca analiz edin. Bu size işletmenizin nakit giriş ve çıkışlarının, kar marjlarının ve gelirinin net bir düzenini gösterecektir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın