İş Etiği Nedir? İşletme Sahipleri için İş Etiği Kılavuzu

iş etiği kılavuzu

En basit anlamıyla, iş etiği, bir işletmenin ve çalışanlarının itibarına zarar verecek herhangi bir şeyi engelleyen bir dizi kuraldır. Genel ahlak kurallarının çoğu, iş etiği ile uyumludur (dolandırıcılık yapmamak, insanlara kötü davranmamak, yasalara uymak vb.). Örneğin, Hipokrat Yemini, tıp uzmanlarının çalışmalarıyla ilgili iş etiği biçimidir.

Herkes doğru ile yanlış arasındaki farkı bilir, ve iş dünyasında da ahlaki bir pusulaya sahip olmak önemlidir. İş etiği, iş dünyasında size rehberlik edebilir.

İş Etiği Neden Önemlidir?

İş etiği, şirket, çalışanları ve müşterileri arasında paylaşılan değerlerdir. Hepsinin aynı temel ahlaka sahip olduğunu bilmek, güvenmenin anahtarıdır, ve güven, başarılı iş için hayati önem taşır. Şirketinizin web sitesinde veya ofisinde “iş etiği” terimi popüler olabilir, ancak asıl önemli olan davranış şeklinizdedir. Bununla birlikte, bir işletme, farklı yaşam değerlerine sahip olabilecek her türden insandan oluşan bir gruptur ve iş etiğinin öneminin anahtarı, bir şirket olarak neyi temsil ettiğinizi bilmektir.

İş Dünyasında Etik İkilemler

Ne yazık ki, bazen işletmeler “doğru” ve “yanlış” kadar net olmayan durumlarla karşılaşır. Haberlerde vurgulanan iş dünyasındaki etik ikilemlerle sık sık karşılaşıyoruz. Örneğin, çalışanlarına iyi ödeme yapmayan ancak yöneticilere büyük ikramiyeler dağıtan işletmeler, müşterilere etik dışı görünebilecek yaygın bir sorundur. Ancak, işletme bir bütün olarak bu uygulamayı büyüme için gerekli görebilir. İşletme sahibi olarak karşılaşabileceğiniz iş dünyasındaki bazı etik ikilemler şunları içerir:

Marka Karakteri Yaratmak

Markanız için bir ses ve bir tema oluşturmak, pazarlama için çok önemlidir, ancak bu temayı çok ileri götürmek müşterilerinizi yabancılaştırabilir, hatta rahatsız edebilir. Bu işi yanlış yapan birçok marka örneği var. Pazarlama inanılmaz derecede dikkatli bir dengeleme eylemidir ve iş hedeflerinizi insani değerlerinizle uzlaştırmanız gerekir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kritik Faktör

İş yapmak, ofiste çalışmaktan daha fazlasıdır, yani daha geniş etkinizi ve kurumsal sosyal sorumluluğunuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, bir güzellik şirketiyseniz ve plastikten kurtulmak için çaba göstermediyseniz, yatırımcılarınız ve müşterileriniz bu durumdan hoşlanmayabilir. Bununla birlikte, şirket olduğunuzu unutarak çevrecilik konusunda aşırıya kaçmak, çalışanlarınızın geleceğini riske atarak, kârınızı önemli ölçüde azaltabilir.

Çalışmak için Muhteşem Ortam Yaratmak ve Harika Maaş Ödemek

Genelde küçük işletmelerin yapacak çok işi olur, ancak finans durumları mükemmel değildir. Bu, çalışanlara piyasanın üzerinde maaş ödeyemeyebileceğiniz anlamına gelir, ancak onlara başka şekillerde değer verilecek ve ödüllendirilecekleri heyecan verici bir iş ortamı sunabilirsiniz. Bu etik sorunlar doğurabilir. Sonuçta, daha iyi bir işyerine yatırım yapsanız bile, çalışanlar, çalışanlarınızdan çok ofisinize para harcadığınız için mutsuz olabilir.

İşletmeler için İş Etiği Kuralları Geliştirmek

Kendi iş etiği kurallarınızı oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Şirket vizyonu
  • Misyon beyanınız
  • İnsanların temsilci olarak nasıl hareket etmelerini istiyorsunuz?
  • İnsanların iş arkadaşları olarak nasıl davranmasını istiyorsunuz?
  • Ekibinizin çeşitliliği
  • Seçtiğiniz etiği nasıl izleyeceksiniz? Etik görevlisi atayacak mısınız?
  • Müşterileriniz

İşletmeniz ve etkileşimde bulunduğu kişiler hakkında 360 derecelik bir bakışa ihtiyacınız var. Bir neslin veya gelir grubunun etik ve öncelikleri diğerinden farklı olabileceği için, bu durumda müşteri segmentasyon analizi faydalı olabilir. Etik kuralları geliştirirken personelinizle konuşun ve çalışanlarınızla doğrudan uyumlu iş etiği kuralları oluşturduğunuzdan emin olun. Sonuç olarak, iş ahlakınız, işletmenizin değerlerinin somutlaşmış hali olmalıdır.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın