İnternetten Para Kazanma Yolları – Kolay ve Kısa Yöntemler

Bir ek iş veya yeni bir iş fikri arıyorsanız, internetten para kazanmanın yollarını detaylıca incelemeniz gayet mantıklıdır. Bir işin internet üzerinden yapılıyor olması onun geleneksel işlerden daha kolay ve basit yapmaz. Hatta bazı teknik detaylar yeni başlayanları ürkütebilir. Ancak azim ve sabır, bu tür engelleri kolaylıkla aşmanızı sağlayabilir.

Online üzerinden yapılabilecek işleri tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Kim pijamalarıyla çalışarak fazladan para kazanmak istemez ki?!

Bu kılavuzda, internetten para kazanmanın çeşitli yollarını detaylıca anlattık. Online üzerinden nasıl para kazanılacağını öğrenmek için bu rehberi baştan sona birkaç kere okumanızı öneririz.

İnternetten para kazanmak, ek gelir elde etmenin inanılmaz derecede popüler bir yoludur. Editörlükten kendi e-ticaret sitenizi yönetmeye kadar, online para kazanmanın pek çok yolu vardır.

İnternetten nasıl para kazanıldığını merak ediyorsanız anket doldurarak veya reklam izleyerek para kazanma yöntemlerinden uzak durmanız önemlidir. Elbette bu yöntemler ile para kazanmak mümkün, ancak harcadığınız zamana değmez, çünkü bu yollarla kazandığınız para ile muhtemelen su faturanızı bile ödeyemezsiniz.

Online para kazanmanın birçok yolu olsa da, kısa süre içinde ciddi miktarda para kazanabileceğinizi vaat eden eğitim setlerini ciddiye almamalısınız. Elbette kısa süre içinde zengin olmak imkansız değil, ancak yeni başlayanlar ve teknik konularda yeterli deneyime sahip olmayan birçok insan kısa süre içinde Elon Musk kadar başarılı olamaz. Bu nedenle, blog içerik oluşturma, YouTube kanalı açarak kaliteli videolarınızı yükleme, sosyal medya yönetimi gibi ileri seviye teknik bilgiler gerektirmeyen mantıklı yöntemlere odaklanabilirsiniz.

Evden para kazanma yollarını ve kazançlı iş fikirlerini araştırırken dikkatli olmanız gerekse de, açık fikirli ve azimli olmaktan kaçınmayın. İnternetten nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız, ilgi alanlarınıza odaklanmanız gerekir. Pek çok insanın sahip olmak isteyeceği yeteneklere sahipseniz, kısa süre içinde internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır? Kolay Online İş Fikirleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, internetten para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Online para kazanmanın 10 yolu aşağıda listelenmiştir:

 • Freelance İş Yapmak
 • Yazılım Geliştirme
 • Dropshipping
 • E-Kitap Yazmak
 • Eğitim Seti Satmak
 • YouTube Kanalı Açmak
 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)
 • Sosyal Medya Sayfaları Yönetmek
 • E-ticaret
 • Blog

Freelance İş Yapmak

Freelance iş yapmak, serbest meslek sahibi olarak sözleşmeli bir şekilde projeler üzerinde çalışmaktır. Freelancer’lerin kolayca iş bulmasına yardımcı olan birçok web sitesi var. Fiverr ve Upwork en popüler freelancer platformlarıdır. Bu platformlar dünyanın en büyük freelance pazar yeridir.

Upwork, büyük hacimli uzaktan freelance işler sunar. Web tasarımcıları, proje yöneticileri, yazarlar, grafik tasarımcılar ve uzmanlık gerektiren diğer alanlarda serbest meslek sahipleri için ilanlar vardır. 15 milyondan fazla freelancer, Upwork sayesinde iş alıyor. Upwork’a ücretsiz üye olabilir ve hemen ilanlar için teklifler göndermeye başlayabilirsiniz.

Freelancer için vakit nakittir. Bu nedenle işleri alabilmek için saatlik ücretlerinizi düşük tutmayın, yabancı firmalar fiyata bakmaz. Eğer yeteneklerinize güveniyorsanız, profilinizde sunduğunuz hizmetlerden ikna edici bir şekilde bahsederseniz, teklif verenlerin arasında en yüksek rakamı bile verseniz ikna edebilirsiniz.

Yazılım Geliştirme

Yazılım kolay değildir, özellikle de deneyimli ve becerikli yazılımcı sayısı çok azdır. Ancak Türkiye’deki firmalar genellikle senior developer’lara pek yüksek maaş ödemiyor, çünkü birçok şirket teknolojiyi yeterince ciddiye almıyor. Bu nedenle birçok yazılımcı uzaktan çalışarak yabancı firmalara hizmet vermeyi tercih ediyor, bir kısmı da geliştirdikleri yazılımlar üzerinden kazanç elde ediyor.

Uygulama geliştirerek, bir markanın hedef kitlesine mobil cihazlar üzerinden erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcılar, müşteriler ve potansiyel müşteriler oyunlaştırmanın, özel toplulukların ve etkileşimli içeriğin keyfini çıkarabilirler. Uygulama geliştiricisi olarak kendi mobil uygulamanızı geliştirmek veya inovasyona önem veren bir şirkette çalışmak iyi kazanç elde etmenin harika bir yolu olabilir.

Dropshipping

Dropshipping, basit ve kazançlı bir iş modeli olabilir. Stok yönetimi ile uğraşmanız gerekmez; bunun yerine aracılık yapabilirsiniz. Size toptan ürün satacak online tedarikçiler bulun, ardından fiyatları ayarlayın ve para kazanın.

Çeşitli ürünleri sağlayabilecek binlerce tedarikçi vardır. Dropshipping için, ürünleri pazarlamak ve satmak için kendinize ait bir e-ticaret siteniz veya popüler e-ticaret platformlarında mağazaya sahip olmanız gerekiyor.

E-Kitap Yazmak

Belirli bir konuda biraz bilginiz varsa, online para kazanmak için e-kitap yazabilirsiniz. Uzmanlık alanınızla ilgili bir konu hakkında e-kitap yazarak internetten para kazanabilirsiniz. Bu e-kitabınızı blogunuz üzerinden içerik paylaşarak pazarlayabilirsiniz. İlgili blog siteniz üzerinden e-kitabınızı kolayca satabilirsiniz, çünkü blog içerikleriniz sayesinde uzmanlığınızı kanıtlayabilirsiniz.

Ayrıca blogunuza e-posta abonelik sistemi kurabilir ve potansiyel müşterilere e-kitabınız hakkında düzenli olarak e-postalar gönderebilirsiniz. Bu o kadar da zor değildir, GetResponse ve Mailchimp gibi araçlarla kolayca e-posta pazarlama kampanyalarınızı yönetebilirsiniz.

Eğitim Seti Satmak

Yeni başlayanlar için internetten nasıl para kazanılacağı konusunda fikir arayan birçok kişi, tam veya yarı zamanlı ek iş yapmayı düşünüyor. Fakat pasif gelir sağlayabilen online üzerinden birçok para kazanma fırsatı da vardır.

Eğitim setleri oluşturmak, günümüzün en popüler internetten para kazanma yöntemlerinden biridir. Bilgi sahibi olduğunuz hemen hemen her konuda online kurs oluşturabilirsiniz. Girişimcilik, kodlama, metin yazarlığı ve kişisel finans gibi konular oldukça popülerdir. Video dosyaları oluşturarak eğitim seti halinde de satabilirsiniz, Udemy gibi eğitim platformlarından da yararlanabilirsiniz. Tabii bu pek de basit değildir, eğitim setinizi pazarlamak için gelişmiş bir strateji oluşturmalısınız.

YouTube Kanalı Açmak

YouTube, Google’dan sonra en popüler ikinci arama motorudur. Bu nedenle çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Milyonlarca aboneye sahip YouTuber olmaktan bahsetmiyoruz. Sağlam bir strateji geliştirerek sadece birkaç bin abone ile iyi kazanç elde etmek mümkün.

YouTube kanalı ile para kazanmanın birçok yolu vardır, en çok tercih edilen yöntem Google AdSense‘tir. Ancak YouTube üzerinden kendi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi de pazarlayabilirsiniz.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

İnternet üzerinden para kazanmanın en popüler ve oldukça kazançlı yollarından biri de affiliate marketing veya satış ortaklığıdır. Çünkü kendi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmak yerine başkalarının ürünlerini ve hizmetlerini satarak komisyon kazanıyorsunuz. Bu komisyon yüzdesi de genellikle oldukça yüksek oluyor, yani bir nevi bu firmaların ortağı oluyorsunuz, sizin göreviniz ise sadece satış ve pazarlamadır.

E-ticaret sitelerinin, hosting firmalarının ve yazılım satan firmaların genellikle satış ortaklığı sistemi vardır. Bu sistemlere kayıt olduktan sonra size özel oluşturulan linkler üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz.

CJ Affiliate, ShareASale, Rakuten Advertising ve Avangate Affiliate Network gibi affiliate marketing platformlarına da kayıt olarak çeşitli ürünleri ve hizmetleri pazarlayarak ciddi miktarda para kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya Sayfaları Yönetmek

Bu dijital çağda azimli şirketler sosyal medya platformlarının gücünden yararlanarak marka bilinirliğini arttırmaktadır. Birçok firma sosyal medya pazarlama işini ciddiye almayarak sekreterlere veya IT elemanlarına devretmektedir. İşte tam da bu nedenle sosyal medya yönetimi, dışarıdan uzmanlara devredilen en popüler pazarlama kanallarından biridir. Yanlış yönetilen sosyal medya sayfalarını not alarak doğrudan firmalar ile iletişime geçebilir ve bu sayfaların yönetimini üstlenmek için tekliflerinizi gönderebilirsiniz.

E-ticaret

Zamanla tam zamanlı bir işe yol açabilecek ciddi bir iş fikri arıyorsanız, e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Mantıklı strateji geliştirerek ve pazar araştırması yaparak güvenilir tedarikçilerle iş yaptığınız sürece kendi e-ticaret işinizi kurmak o kadar zor değildir.

Lojistik e-ticaret sektöründe başarıyı en çok etkileyen faktörlerden biridir. Büyük bütçe ile başlamanıza gerek yok, öncelikle markanızı şekillendirin ve sıkı disiplin ile plana sadık kalın.

Blog

Bloglar popüler bir para kazanma yöntemidir, çünkü kolayca blog sitesi oluşturulabilir ve çeşitli yollarla para kazanabilirsiniz. Örneğin, bir konu hakkında biraz bilginiz varsa, online kurs oluşturabilir ve uzmanlığınızı blogunuza gelen kişilere pazarlayabilirsiniz. Ya da uzmanlık alanınızla ilgili konularda danışmanlık hizmeti sunabilirsiniz. Veya belirli konularda sık sık içerikler paylaşabilir ve reklamlardan kazanç elde edebilirsiniz.

Blogunuzu ziyaret eden kişilere ilgili kılavuz, e-kitap veya yazılım gibi dijital ürünler satabilirsiniz. Blog siteleri satış ortaklığı için de idealdir.

İnternetten Para Kazanma ile İlgili İpuçlar

İnternetten para kazanmaya başlamadan önce şu temel ipuçları göz ardı etmeyin:

 • Dikkatli olun: İnternetten para kazanmak için hangi yöntemi seçerseniz seçin, öncelikle ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririz. Bu yöntemin meşru ve güvenilir olduğundan emin olmak için araştırma yapın.
 • Pazarlama konusunda kendinizi geliştirin: Online üzerinden para kazanmaya çalışırken kalabalığın arasından sıyrılmak oldukça önemlidir. Bunu da satış ve pazarlama konularında kendinizi geliştirerek ve gelişmiş stratejiler tasarlayarak yapabilirsiniz.
 • İlgi alanlarınızdan şaşmayın: İnternetten para kazanmak için bir yol seçerken, yapmaktan keyif alacağınız bir iş fikrini seçin. İşiniz hakkında tutkulu olmak, daha kazançlı fırsatlar ve daha iyi bir deneyim sağlayabilir.

İnternetten Para Kazanma Yolları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnternetten nasıl para kazanılacağına dair en yaygın sorulardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

İnternetten kolay yoldan nasıl para kazanabilirim?

İnternet üzerinden kolayca para kazanmak için Letgo ve Sahibinden gibi platformlarda ikinci el ürünler satabilirsiniz. Ayrıca, hızlı bir şekilde biraz para kazanmak için anketleri tamamlama veya mobil uygulamaları test etme gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

İnternet üzerinden günde nasıl 1000 TL kazanabilirim?

İnternet üzerinden günde 1000 TL kazanmak için aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Örneğin, eğitim setleri oluşturabilir ve satabilirsiniz. Yarı zamanlı sanal asistan olarak veya freelancer platformlarında iş alarak her gün 1000 TL kazanabilirsiniz.

Kendi web sitemden nasıl para kazanabilirim?

Web sitenizin trafiği yüksek ise, reklam alanı satabilir veya satış ortaklığı platformlarına üye olarak linklerinizi ve banner kodlarınızı sitenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca özel teklifler sunmak için ziyaretçilerinizi aboneye dönüştürebilir ve belirli aralıklarla e-posta gönderebilirsiniz.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın