High Frequency Trading Nedir?

High-Frequency Trading (Yüksek Frekanslı Alım Satım veya kısaca HFT), finansal varlıkların alım satımlarını milisaniyeler içinde hızlı yapan teknolojinin sağladığı özel bir işlem türüdür. Profesyonel piyasa katılımcıları, rekabette avantaj elde etmek için algoritmalar kullanır. Bu algoritmalar, profesyonel yatırımcıların veya spekülatörlerin hisse senedi fiyatlarındaki ani değişikliklerden kar elde etmelerine yardımcı olur.

High-frequency trading, çoğunlukla, kısa vadeli günlük işlemler yapan büyük kuruluşlar tarafından yapılır. Bu işlem türünde alınan varlıklar hızla satılır.

High-frequency trading (HFT), piyasa katılımcılarının algoritmaları, güçlü bilgisayarları ve hızlı internet bağlantısını kullanarak aynı anda yüzlerce işlem yapmalarını sağlar.

HFT oldukça risklidir, ve bu nedenle çoğunlukla yeterli kaynağa sahip büyük kuruluşlar tarafından yapılır. Bu yöntem, hıza dayalı çeşitli stratejiler kullanır. Bu stratejiler, arbitraj fırsatlarını, fiyat tutarsızlıklarını aramayı vb. içerir. HFT o kadar hızlıdır ki, işlemleri bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştirebilir.

High-frequency trading, piyasa trendlerini analiz etmek için özel yazılım ve pahalı bilgisayar donanımı kullanır. Toplanan verilere göre bilgisayarlar otomatik işlemler yapar. Bu eylemler, herhangi bir insanın kendi başına yapabileceğinden daha hızlıdır.

HFT yöntemini kullanan piyasa katılımcıları, yazılımın işlemleri nasıl belirleyeceğini tanımlayan otomatik stratejiler oluşturur. Diğer özelliklerinin yanı sıra, bu otomasyon aynı zamanda risk seviyesini de önceden belirler. Bu şekilde, piyasa katılımcıları süreci özelleştirebilir. Bu süreçte fiyatları yükselten piyasa trendlerine odaklanarak karmaşık algoritmalar kullanılır. HFT yapan piyasa katılımcıları, çok yüksek hacimli varlıkların alım satımını yaparak, fiyatlarda ciddi yükselişler olmasa bile büyük karlar elde edebilirler.

Algoritmalar arz ve talep yasalarını ve karmaşık verileri okuyabildiği için oldukça kazançlı işlemler yapabilir. Zaten kazançlı olmasaydı bu kadar masraflı ve ileri düzey karmaşık yöntem kullanılmazdı. SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), HFT için beş özellik tanımlamıştır:

  • Alım-satım platformlarında emirleri yerine getirirken aşırı yüksek hız.
  • Gecikmeyi olabildiğince en aza indirmek için birden fazla sunucu kullanmak.
  • Pozisyonların çok hızlı bir şekilde alınması ve tasfiye edilmesi.
  • Aynı anda birden fazla emir verilebilir, ancak çoğu birkaç dakika içinde iptal edilir.
  • Gün içinde varlıkların genellikle elden çıkarılması. Alınan her varlık hızla satılır.

HFT’nin (High-Frequency Trading) Riskleri

Makineler de hata yapabilir. Algoritmalar trendleri insanlardan daha verimli bir şekilde analiz edebilse de, her zaman daha iyi performans göstermeyebilir. Makineler aslında geleceği tahmin edemez. Ayrıca, bu işlem türünde oldukça riskli strateji kullanılır. HFT yapan piyasa katılımcıları genellikle oldukça küçük portföye sahip olur. Kazanıp kazanmayacaklarına birkaç cent karar verir. Bu, risk seviyesini daha da yükseltir. Geleneksel yatırımın aksine, HFT’de kazançlar hızla yükselebileceği gibi, hızla düşebilir.

HFT’nin yalnızca doğru altyapıyla çalıştığını da unutmamak gerekir. Evinizdeki veya ofisinizdeki normal internet bağlantısı ve bilgisayar ile HFT yapamazsınız. İnternet hızınız 10 Gbps bile olsa pek bir yararı olmayacaktır, borsa ile aranızdaki mesafe ve internet gecikmesi (latency) en önemli faktörlerin arasında yer alır. En ufak bir gecikme kazancı ciddi şekilde etkileyebilir.

HFT Stratejileri

HFT yapan finans şirketleri, kazançlarını arttırmak için çeşitli stratejiler kullanır. Bu şirketlerin çoğu stratejilerini gizli tutar, çünkü başkalarının kendi süreçlerini anlamalarına izin vermek, muhtemelen onlara piyasadaki aynı fırsatlardan yararlanma şansı verir ve bu da getirilerini azaltabilir. Her şirketin stratejisinin benzersizliği, rakiplerine karşı avantaj sağlayan kavramdır.

Bununla birlikte, finans dünyasındaki çoğu firmanın arbitraj türlerine odaklandığı iyi bilinmektedir. Varlıkları genellikle fiyatları yükselirken alıp kısa sürede satarlar. Bu şekilde, oynaklık, HFT yapan piyasa katılımcılarının kısa sürede kazanç elde etmesine yardımcı olur. Bu şirketler tarafından kullanılan birkaç strateji örneği, endeks arbitrajı, birleşme arbitrajı (şirketlerin birleşmesi ile ilgili durumlarda kullanılan yöntem) ve oynaklık arbitrajını içerir.

Bazı piyasa katılımcıları arbitraj dışı stratejilere de odaklanır. Piyasayı belirli bir şekilde hareket ettirmek ve fiyat farkı arasında bir miktar kar elde etmek için hem alış hem de satış emirleri verirler. Bazıları da, varlıkların fiyatlarındaki tutarsızlıkları arar.

Hız, tüm bu stratejilerde kâr etmenin anahtarıdır. HFT’de kullanılan yazılımlar ve bilgisayarlar trendleri anında tespit edebilir ve yüksek hızla işlem yapabilirler.

Algorithmic Trading (Algoritmik İşlemler) Nedir?

Algorithmic trading (algoritmik işlemler veya algoritmik alım-satım), finansal piyasalarda alım satımı kolaylaştırmak ve kararlar almak için gelişmiş matematiksel araçların ve bilgisayar programlarının kullanıldığı alım satım yöntemidir.

Algoritmik işlemler, varlıkların alım satımını kolaylaştırmaya ve gelişmiş matematiksel araçları kullanarak alım satım ile ilgili problemleri çözmeye yardımcı olur. Bu sistem, finansal piyasalarda işlemleri gerçekleştirmek için otomatik talimatları ve önceden belirlenmiş matematiksel modelleri kullanır. Algoritmik işlemlerde, piyasa katılımcıları karmaşık matematiksel formülleri işleme yeteneğine sahip güçlü bilgisayarlardan yararlanır.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın