Hayatınızı Değiştirebilecek 10 Harika Kitap

İş dünyası deyince insanın aklına dev şirketler ve bu şirketlerin lüks gökdelenleri gelir. Ancak bu çürümüş kapitalist sisteminin iş dünyasıdır. Serbest piyasa sistemindeki gerçek iş dünyasında kimse kolay kolay milyarder olamaz, şirketler tekel hale gelemez, nitekim sayısız departmana sahip, kararların çok yavaş alındığı büyümüş şirketler daima her zaman azimli, daha yenilikçi küçük rakipleri yüzünden tehlike altında olurlar, bu yüzden de görgüsüzce şatafatlı gökdelen dikecek fazla paraları ve zamanları olmaz, genelde tek bir şeye odaklanırlar: müşterilere daha fazla değer sunmak. Yani her zaman daha ucuz, daha kaliteli ürün veya hizmetler geliştirmek için uğraşırlar.

İş Dünyası Maceraları – John Brooks

Kitabın kalın ve eski olduğuna bakmayın, okurken sıkılmayacaksınız, çünkü yazar masal anlatır gibi anlatır iş dünyası tarihinde gerçekleşen bazı olayları. Merak etmeyin, öyle motivasyon, başarı hikayelerine benzemez. Tarihten önemli iş dersleri almak istiyorsanız bu kitabı derhal okumanızı öneririm.

Yalın Startup – Eric Ries

Hepimiz biliriz Silikon Vadisi’nde bir gecede milyarder olan girişimcilerin masallarını, yüzlerce banka tarafından kapı dışarı edilen, hayatta kalmak için gündüzleri garsonluk yaparak geceleri kod yazan efsanelerin nihayetinde kurdukları uluslararası şirketleri falan filan. Ancak tüm bu bildiğiniz saçmalıkları unutun, çünkü gerçekleri pek anlatmazlar.

Eric Ries bu kitapta başarılı startup kurmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını, ancak aynı zamanda imkansız olmadığını da bilimsel açıklamalarla anlatıyor.

Zor Şeyler Hakkında Her Şey – Ben Horowitz

Ben Horowitz, zeki milyarder girişimcilerdendir. Kitapta anlatılanların çoğu stresli, olumsuz olaylardır, kişisel gelişim kitapları ile karıştırmayın. Neyse ki bu problemleri ortadan kaldırmak için uyguladığı teknikleri de detaylıca anlatıyor.

Sen Bitti Dediğinde – Chris Voss

Chris Voss eski rehine arabulucusu, FBI ajanıdır. Müzakere konularında kendinizi geliştirmek istiyorsanız işi uzmanından öğrenmek daha mantıklıdır, akademi dünyasının teorilerle süslenmiş kitapları ile zaman kaybetmek istemezsiniz.

Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

Bu kitap hem çocuklar, gençler için, hem de yetişkinler için uygun bir kişisel finans kitabıdır. Kitap, paranın nasıl çalıştığını, nasıl yönetilmesi gerektiğini, iş yapmayı ilgi çekici hikayelerle anlatır.

Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Peter Thiel, PayPal ve Palantir Technologies’ın kurucularındandır, ayrıca Facebook’un ilk yatırımcılarındandır. Yaklaşık 5.1 milyar dolarlık net servete sahiptir. Kitabında sık sık okuyucuyu tekel olmaya teşvik etmeye çalışsa da iş dünyası ile ilgili oldukça sıradışı konulardan da bahsetmektedir.

Otomatik Müşteri – John Warrillow

Abonelik tarzı iş kurmayı öğreten güzel bir kitap. Müşterilerinizden tek seferliğine ödeme almak yerine onlardan nasıl sürekli ödeme alabileceğinizi birçok örnek hikayelerle anlatıyor.

Rekabet Stratejisi – Michael E. Porter

Öncelikle söyleyeyim, oldukça kalın, fazla karmaşık ve çok sıkıcı bir kitap, ancak bu önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Rakiplerinizin çoğu bu tür kitaplardan korkarken sizin bunlara sarılmanız lazım. Yazar da öyle sıradan biri değil, Harvard Üniversitesi İşletme Bölümü’nde ekonomi ve yönetim bilimleri profesörüdür. Ekonomi öğrenmek için Harvard’a gitmenize gerek yok, bu kitap yeter zaten.

Finansal Krizler Tarihi – Charles P. Kindleberger ve Robert Z. Aliber

Finansal krizleri detaylıca araştırmak için harika bir kitap. Yazarlar akademisyen olduğu için çok fazla karmaşık finans terimleri mevcut, bu yüzden bu terimleri internette araştırın, anlamını öğrenin, sonra kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz.

Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki oldukça dürüst, zeki ve alçakgönüllü iş adamlarından biridir. Bildiklerini çocuğun anlayacağı dilde anlatır. Birçok insanın iş ile ilgili bakış açısını değiştiren nadir kitaplardan biridir.

Bonus

Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde (Ashlee Vance)

Birçok insanın Elon Musk’tan nefret ettiği doğrudur, ancak akıllı insan, düşmanlarından öğrenmeyi bilir. Elon Musk’ın zeki ve çalışkan bir girişimci olduğunu kabul etmek gerekir, ve bunun hayatını inceleyerek iş ile ilgili faydalı şeyler öğrenebiliriz. Örneğin, Elon daha çocukken bile kitap kurduydu, 12 yaşındayken kodladığı oyunu bir dergiye satarak ilk küçük servetini kazanıyor (500 dolara satıyor, enflasyonu hesaplarsak günümüz parasıyla yaklaşık 1300 dolar, bir çocuk için az para sayılmaz). Kitapta buna benzer birçok hikayeler yer alır.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın