Girişimcilik, Finans, Ekonomi ve Kişisel Gelişim Kitapları

okunması gereken en iyi girişimcilik, finans, yatırım, iş dünyası, ekonomi ve kişisel gelişim kitapları

İlham veren, eğitici ve daha iyi girişimciler yaratmaya yardımcı olan pek çok harika girişimcilik ve kişisel gelişim ile ilgili kitaplar var. Bu yazıda, hayatınızı değiştirecek ve işinizi büyütecek 20 harika kitabı listeledik. Bu listedeki okunması gereken iş dünyası ve kişisel gelişim kitaplarını okuyarak, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak sayısız ders öğreneceksiniz. Hepsi eyleme geçirilebilir tavsiyelerle dolu.

En iyi girişimcilik, finans, yatırım, iş dünyası, ekonomi ve kişisel gelişim kitapları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Yalın Startup – Eric Ries
 2. Kazanmayı Öğren – Peter Lynch, John Rothchild
 3. Borsa’da Tek Başına – Peter Lynch, John Rothchild
 4. Borsayı Yenmek – Peter Lynch, John Rothchild
 5. Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham
 6. Zor Şeyler Hakkında Her Şey – Ben Horowitz
 7. İş Dünyası Maceraları – John Brooks
 8. Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason
 9. Savaş Sanatı – Sun Tzu
 10. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie
 11. Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill
 12. Sıfırdan Bire – Peter Thiel
 13. Sen Bitti Dediğinde – Chris Voss
 14. Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki
 15. Rekabet Stratejisi – Michael E. Porter
 16. Finansal Krizler Tarihi – Charles P. Kindleberger, Robert Z. Aliber
 17. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg
 18. İlkeler: Hayat ve İş – Ray Dalio
 19. Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman
 20. Benjamin Franklin – Walter Isaacson

1. Yalın Startup – Eric Ries

Eric Ries’ın “Yalın Startup” adlı kitabı, ekibin yaratıcılığını en üst düzeye çıkararak işletmeyi harcamalarında daha verimli olmaya teşvik ediyor. Bu harika kitap, ilerlemeyi ölçmenin yolları ve müşterilerin ihtiyaçlarının nasıl anlaşılacağı gibi konuları kapsar. Kitabın odak noktası, işletmelere daha uyumlu olmayı öğretmek.

Eric Ries’in bu kitabı, girişimciler için eyleme geçirilebilir harika içgörüler sunuyor. Örneğin, “Kazanmanın tek yolu herkesten daha hızlı öğrenmektir.” diye yazıyor. Aynı zamanda “Okumak iyidir, eylem daha iyidir.” diyerek eylemi vurgular. Bir girişimcinin öğrenmesinin en iyi yolu iş dünyası ile ilgili kitapları okumak değil, bir şeyler denemektir.

2. Kazanmayı Öğren – Peter Lynch, John Rothchild

Peter Lynch, Amerikalı yatırımcı, hayırsever, Fidelity Investments’ta eski bir fon yöneticisi ve “Kazanmayı Öğren”, “Borsa’da Tek Başına”, “Borsayı Yenmek” gibi yatırım ile ilgili en çok satan kitaplardan bazılarının yazarıdır.

“Kazanmayı Öğren”, borsada yatırım yapmanın temel ilkelerini öğrenmek isteyenler için en iyi kitaplardan biridir. Amerika’nın iş dünyasının tarihine ve süper güce dönüşmesine dair bir bakış sunuyor. Kitap ABD piyasalarından bahsetmesine rağmen, finans ve yatırım ilkeleri tüm dünyada geçerlidir.

Hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz bu muhteşem kitap, basit ve anlaşılır bir şekilde yatırım yapmanın ilkelerini açıklar. Yatırım yaparak başarıya ulaşmak istiyorsanız, paranın nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir. Ayrıca, başarılı yatırım için kaliteli hisse senetlerinin nasıl seçileceğini de öğretir.

3. Borsa’da Tek Başına – Peter Lynch, John Rothchild

“Borsa’da Tek Başına” adlı kitabında Peter Lynch, yatırım dünyasındaki sözde profesyonelleri ciddiye almamanız gerektiğini öğütlüyor. Amatör yatırımcının sözde uzmanlara göre bir takım avantajları vardır. Amatör yatırımcı bu avantajlardan faydalanabilirse profesyonel para yöneticilerini kolaylıkla alt edebilir. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Kitabı okuyun, anlarsınız. Peter Lynch’in kitapları kesinlikle sıkıcı değildir, oldukça eğlencelidir.

4. Borsayı Yenmek – Peter Lynch, John Rothchild

“Borsayı Yenmek” adlı kitabında Peter Lynch, pratik bilgiler sunuyor. Lynch, daha fazla özgürlüğe sahip bireysel yatırımcıların, araştırmalar yaparak ve sorunlu bilançoları olan şirketlerden uzak durarak profesyonel yatırımcılardan daha iyi performans gösterme şanslarının yüksek olduğunu vurguluyor.

5. Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Değer yatırımının babası Benjamin Graham’ın “Akıllı Yatırımcı” adlı kitabını okumadan kesinlikle hisse senedi yatırımı yapmamalısınız.

Akıllı Yatırımcı, riskleri en aza indirerek hisse senedi ve tahvil yatırımı yapmayı öğreten klasik kitaptır. Yatırım alanında uzun vadeli yaklaşımlara odaklanır. Graham, spekülasyondan (tahminlere dayalı) ziyade yatırıma (araştırmaya dayalı) odaklanır.

Detaylı bilgi için “Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı Kitabından Dersler” adlı makaleyi okumanızı öneririz.

6. Zor Şeyler Hakkında Her Şey – Ben Horowitz

“Zor Şeyler Hakkında Her Şey”, devasa imparatorluk inşa etmek ve dünya çapında bir lider olmak için ne yapmanız gerektiğini anlatıyor. CEO’ların karşılaştığı ciddi problemler, zor kararlar ve hamleler ile ilgili bu kitap kesinlikle motivasyon ve kişisel gelişim kitaplarına benzemez. Çünkü işin uzmanı tarafından yazılmış bir şaheserdir. Ben Horowitz, dünyaca ünlü risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in kurucu ortağıdır.

7. İş Dünyası Maceraları – John Brooks

“İş Dünyası Maceraları”, 20. yüzyılda büyük şirketlerin ve liderlerinin yaşadığı en ilginç deneyimlerden bazılarını paylaşarak bir şirketi nasıl yöneteceğimizi, nasıl yatırım yapacağımızı ve nasıl başarıya ulaşacağımızı öğretiyor.

Warren Buffett bu kitabı Bill Gates’a hediye etmişti. “İş Dünyası Maceraları”, Bill Gates’in en sevdiği kitaplardan biridir.

8. Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

“Babil’in En Zengin Adamı” adlı kitap, neredeyse 100 yıl önce George S. Clason tarafından yazılmıştır. En iyi kişisel finans kitaplarından biri olan bu klasikte, Eski Babil zamanlarından hikayelerle anlatılan, bugün bile uygulayabileceğiniz sağduyulu finansal tavsiyeler yer alır.

9. Savaş Sanatı – Sun Tzu

Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” kitabı, eski bir taktik ve strateji kitabıdır. Kitaptaki kavramların çoğu siyaset ve iş dünyası için de geçerlidir. Kitap, rakipleri nasıl alt edeceğinize ve nasıl etkili bir lider olunacağına dair içgörüler sunuyor.

Savaş Sanatı, MÖ 5. yüzyılda yazılmıştır, ancak bugün bile hala birçok işletme okullarında öğretilmektedir.

10. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Dale Carnegie bu kitapta, ilişkiler kurma ve insan davranışları konusunda öneriler sunuyor. 1930’larda yazılmış olmasına rağmen, kavramlar bugün hala geçerliliğini koruyor.

11. Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Napoleon Hill tarafından yazılan “Düşün ve Zengin Ol”, en popüler kişisel gelişim kitaplarından biridir. Kitapta Thomas Edison, Henry Ford, Andrew Carnegie gibi başarılı insanların hikayelerini okurken sıkılmayacaksınız.

12. Sıfırdan Bire – Peter Thiel

“Sıfırdan Bire”, yenilikçi şirketlerin nasıl kurulacağıyla ilgilidir. Peter Thiel, girişimcileri değerli işler kurmaya, herkes için daha iyi bir gelecek inşa etmeye çağırıyor. Bu kitap, devrim yaratan şirketler kurmak veya bunlara yatırım yapmak isteyen girişimciler, kurucular veya yatırımcılar içindir.

13. Sen Bitti Dediğinde – Chris Voss

Chris Voss, “Sen Bitti Dediğinde” adlı kitabında, taktiksel empatiyi, müzakerelerde kazanan taraf olmak için potansiyel müşterinin duygularıyla içtenlikle empati kurma eylemi olarak açıklar. Pazarlık ve müzakere konularında kendinizi geliştirmek istiyorsanız eski FBI rehine arabulucusu Chris Voss’un bu kitabını okumanızı öneririz.

14. Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

“Zengin Baba Yoksul Baba” popüler bir kişisel finans kitabıdır. Robert Kiyosaki, iki babasının hikayesini anlatıyor: biri zengin, biri yoksul. Yoksul olan biyolojik babası, zengin baba ise bir arkadaşının babasıydı, aynı zamanda akıl hocasıydı. Kitapta zengin babasından öğrendiği finansal dersleri paylaşıyor.

15. Rekabet Stratejisi – Michael E. Porter

Michael Porter, çağdaş yönetimin gurularından biridir. Bu ufuk açıcı kitap iş dünyasındaki herkes tarafından okunması gereken klasiktir. Michael E. Porter’ın rekabet ile ilgili fikirlerini ilk olarak 1980’de bu kitapta paylaşmasına rağmen, geçerliliğini hala korumaktadır.

16. Finansal Krizler Tarihi – Charles P. Kindleberger, Robert Z. Aliber

“Finansal Krizler Tarihi”, para ve kredinin yanlış yönetiminin yüzyıllar boyunca finansal krizlere yol açmasının canlı ve eğlenceli bir anlatımı. Krizlerin tarihi ve anatomisi, spekülatif çılgınlıklar gibi konuları kapsayan bu kitap, Financial Times tarafından tüm zamanların en iyi yatırım kitaplarından biri olarak seçilmiştir.

17. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

“Alışkanlıkların Gücü” özünde canlandırıcı bir argüman içerir: Düzenli egzersiz yapmanın, kilo vermenin, olağanüstü çocuklar yetiştirmenin, daha üretken olmanın, devrimci şirketler inşa etmenin ve başarıya ulaşmanın anahtarı, alışkanlıkların gücünü anlamaktan geçer.

18. İlkeler: Hayat ve İş – Ray Dalio

Ray Dalio bu kitabında, hayatını yönlendirmek için kullandığı kurallardan bahsediyor. Kitap, başarıya ulaşmak için gerçeği arama, karar verme ve sistemlerin uygulanması ile ilgilidir. Ray Dalio, milyarlarca dolarlık hedge fonu Bridgewater’ı kurmak için kullandığı yönetim ilkelerini paylaşıyor.

19. Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman

“Hızlı ve Yavaş Düşünme”, beyninizdeki iki sistemin davranışlarınızı ve eylemlerinizi kontrol etmek için sürekli olarak nasıl savaştığını gösterir, ve bunun hafıza, muhakeme ve kararlarda hatalara yol açmasının birçok nedenini ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğretir.

20. Benjamin Franklin – Walter Isaacson

Walter Isaacson’un bu kitabı, gelmiş geçmiş en etkili insanlardan biri olan Benjamin Franklin’in hayatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Yazarın “Steve Jobs” ve “Einstein” adlı kitaplarını da öneririz.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın