GameStop Olayı Nedir?

GameStop olayı 2021 yılının Ocak ayında meydana gelen, finans dünyasında son 10 yılda yaşanmış en büyük olaylardan biridir. Bugün bile hala tazeliğini koruyan GameStop olayını detaylıca inceleyelim…

GameStop, video oyunları, tüketici elektroniği ve oyun ürünleri alanında faaliyet gösteren Amerikan perakendecisidir. Genel olarak durumu kötüye giden bir şirket olarak görülüyordu, hatta Wall Street’te mağazalar zinciri olarak varlığı bile kesinlikle modası geçmiş olarak görülüyordu, ve iş modeli hızla başarısızlığa doğru gidiyordu. Bu nedenle, GameStop’un hisse senedi fiyatı uzun vadeli bir düşüş trendindeydi.

GameStop aslında başarısız bir şirket değildi. Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit’teki WallStreetBets grubu, özellikle GameStop’un 2020’nin son çeyreğinde hisse senedi fiyatını yükseltmesine yardımcı olan varlıkları konusunda iyimserdi. 2020 yılının sonunda şirketin hisse senedi yaklaşık 20 dolardan işlem görüyordu. Bu toparlanma, birçok büyük hedge fon (hedge fund veya risk fonu) da dahil olmak üzere Wall Street’in dikkatini çekmişti. Fakat bu kodamanlar, GameStop’un hisse senedi fiyatının aşırı yüksek olduğunu düşündü ve shortlamaya (açığa satış) başladı; başka bir deyişle, fiyatının düşeceğini düşünerek satmak için hisse senedi ödünç aldılar, böylece fiyat düştüğünde sattıkları kadar hisse senedini ucuzdan toplayarak borçlarını kapatmayı düşünüyorlardı.

Birçok WallStreetBets üyesi, bu açığa satış faaliyetini fark ettikten sonra, hisse senedi fiyatını yükseltmenin bir yolu olarak GameStop hisse senedini satın alma ve elde tutma planı yaptı, böylece “short squeeze” olarak bilinen olay tetiklenecekti; yani kısa pozisyonlar alan hedge fonlar ciddi zarar edecekti. Bu noktada, çılgınlık daha yeni başlıyordu – 20 Ocak 2021 tarihinde GameStop’un hisse senedi fiyatı yaklaşık 40 dolara yükseldi, yani sadece üç hafta içinde ikiye katlanmıştı. Beş gün sonra, 76 dolara yükseldi. Ve 28 Ocak’ta 483 dolar gibi şaşırtıcı bir zirveye fırladı.

Açığa satış yapan hedge fonlar için kayıplar hızla arttı. 29 Ocak’ta, FinTech (Finansal Teknoloji) şirketi S3 Partners‘ın verilerine göre, açığa satış yapan hedge fonlar 19.75 milyar dolarlık bir zarara uğramıştı. Ve 9 Mart 2021 tarihine kadar, GameStop hisse senedi için kısa pozisyon alanlar, toplam 11 milyar dolarlık kayıpla karşı karşıya kaldı. Reddit grubu WallStreetBets’in üyeleri, Wall Street’in devlerini alt etmişti. Sonraki hafta, GameStop hisse senedi düşüşe geçti ve zirveye ulaştıktan sadece bir hafta sonra hisse senedi 50 doların biraz üzerinde işlem görüyordu.

Popüler finans platformu Robinhood’un, GameStop hisse senedinin platform üzerinden satın alınmasını kısıtlama kararı da fiyatın şiddetle düşmesine büyük ölçüde katkıda bulunmuştu. Kendisini küçük bireysel yatırımcılar tarafından erişilebilir olarak pazarlayan ve finansın ve yatırımın demokratikleşmesini teşvik eden Robinhood, en kritik zamanda bu yatırımcılara hizmet vermeyi aniden durdurmuştu. Doğal olarak bu, Robinhood’un varlıklı milyarder hedge fon yöneticilerini koruduğuna dair eleştirilere yol açmıştı. Bununla birlikte, Reddit’in CEO’su Steve Huffman ise, WallStreetBets grubunu kapatma baskılarına meydan okumuştu.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın