Finans Mühendisliği Nedir?

Finans mühendisliği (mali mühendislik), finansal sorunları çözmek için mühendislik tekniklerinin uygulanması anlamına gelir. Örneğin, işletmeler türev menkul kıymetlerin değerlemesi, yeni marka stratejisi, risk yönetimi vb. konular için bu yöntemi kullanır. Ayrıca, sigorta firmaları, finans şirketleri ve düzenleyici makamlar, finans mühendisliği konularında deneyimli uzmanlara iyi maaş sunar.

Finans mühendisliği matematik, ekonomi, finans teorisi ve bilgisayar bilimi gibi çeşitli alanlardan elde edilen bilgileri birleştirir ve kullanır. Böylece kurum içi ve kurum genelinde riskleri etkin bir şekilde değerlendirmeyi ve yönetmeyi amaçlar.

Mali mühendislik veya finansal mühendislik, yeni bir marka yaklaşımı, risk yönetimi, kredi yönetimi, kredi riski ve türev menkul kıymetlerin değerlendirilmesine yardımcı olur. Finans mühendisleri, yapay zeka, veri bilimi, makine öğrenimi, yazılım ve FinTech (finansal teknoloji) gibi alanlarda deneyimli uzmanlardır. Mali mühendislik yöntemleri, davranışsal finans, risk yönetimi ve analiz, finansal modelleme, nicel portföy yönetimi, yatırım analizi ve arbitraj işlemleri gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

Finans mühendisliği temel olarak finansal teorileri finans dünyasında pratik uygulamalara dönüştürmeyi içerir. Bu nedenle matematiksel finans, hesaplamalı finans veya finansal matematik olarak da adlandırılır.

Finans dünyasının bu modern alanı, 2008 krizi (2008 küresel finans krizi) sırasında teminatsız krediler nedeniyle uzmanların değerlendirme ve eleştirileriyle hızla genişlemiştir. Başka bir deyişle, finansal inovasyon ortamı, tüm iş ortamlarında ileri düzey finans eğitimi almış yetkin profesyonellere olan talebi arttırmıştır.

Önemli ve ihtiyatlı kararların ele alınması, finans dünyası için daha sistematik düzenlemelerin tasarlanmasıyla ilgilidir. Bu, nakit akışının artmasını sağlamak için her bilançonun değerinin kar ve zarar hesabı ile değerlendirilmesine yardımcı olur. Türev varlıkların fiyatlandırılması, kurumsal finans, portföy yönetimi ve finansal düzenleme dahil olmak üzere çeşitli alanlar bu metodolojiyi kullanır.

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, finans mühendisleri ve genel müdürler arasındaki maksimum ortaklık, piyasada rekabet avantajı yaratmaya yardımcı olabilir.

Finansal Mühendislik Nerelerde Kullanılır?

Finansal mühendislik, kurumsal finans, finansal modelleme ve arbitraj işlemleri gibi finans dünyasının çeşitli alanlarında kullanılır. Detaylı liste aşağıdaki gibidir:

  • Risk yönetimi ve analiz
  • Davranışsal finans
  • Nicel portföy yönetimi
  • Teknoloji ve algoritmik finans
  • Opsiyonların ve ek finansal türevlerin fiyatlandırılması
  • Yapılandırılmış finansal ürünlerin ve kişiselleştirilmiş finansal araçların oluşturulması
  • Kredi yönetimi ve kredi riski
  • Yatırım analizi

Finans mühendisleri, mali mühendislik yöntemlerini kullanmak için matematiksel modelleme ve bilgisayar biliminden yararlanır. Kısacası finans mühendisliği, yatırım analiz tekniklerini, modern finansal modelleri, çeşitli finansal varlıkların oluşturulmasını, yeni finansal işlem yöntemlerini vb. içerir.

Finans mühendisleri, yatırım araçlarının performansını tahmin etmek ve gelecekteki yeni ürünün uygulanabilirliğini ve karlılığını test etmek için nicel risk modellerini yönetir. Öngörülemeyen piyasa ile başa çıkabilirler ve belirli finansal varlıkları ihraç ederken karşılaşacakları risk türlerini bilirler. Bu mühendisler, opsiyon primlerini fiyatlandırmak, riskten korunma taktikleri planlamak ve zımni oynaklığı hesaplamak için kanıtlanmış bir model olarak opsiyon işlemlerini kullanır.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın