Evden Para Kazanma Yolları – En Çok Kazandıran İşler

Evden nasıl para kazanılacağını öğrenmek, hayatınızda verdiğiniz en iyi kararlardan biri olabilir. Evden internette ek iş yaparak para kazanma fırsatı, iş dünyasında yeni bir alan yaratmıştır: “her yerde çalışanlar”. Lonely Planet ve Fiverr tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, çalışanların %54’ü kendilerini “her yerde çalışan” olarak görüyor, çünkü internetten para kazanma ve finansal bağımsızlık peşinde koşma becerileri belirli bir yere bağlı değildir.

Evden nasıl para kazanılacağını, online satış yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını ve internette kurabileceğiniz işinizle nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu ayrıntılı kılavuzu birkaç kere okumanızı öneririz.

Evden Para Kazanmanın Avantajları

Evde kendi işinizi yaparsanız, işe gidip gelmediğiniz halde evinizde gelir elde edersiniz. Çoğu kişi için esnek çalışma olasılığı, çocuk bakımı veya diğer kişisel sorumluluklar için çözümler yaratır.

Upwork’ün yayınladığı bir rapora göre, önümüzdeki beş yıl içinde 40 milyondan fazla Amerikalı uzaktan çalışıyor olacak. Bazıları ayda birkaç yüz dolar kazandıran ek işler yaparken, diğerleri tam zamanlı olarak internet üzerinden para kazanmak için bir online mağazadan, kurslardan veya diğer para kazandıran iş fikirlerinden yararlanır.

Evden para kazanmanın en büyük avantajlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

İstediğiniz yerden işinizi yapabilirsiniz

Bilgisayarınız ve internet bağlantınız varsa evden para kazanabilirsiniz. Evden çalışan birçok insan, ek iş yapmanın, uzaktan çalışmanın veya kendi işini yapmanın en büyük avantajlarından biri olan konum bağımsızlığına sahiptir.

Seyahat etmek, başka bir şehirde veya yurt dışında yaşamak veya en sevdiğiniz kafede takılmak istiyorsanız, internet üzerinden para kazandıran işler tam size göre.

Pasif gelir elde edebilirsiniz

Pasif gelir size zaman kazandırır, ve para kazanmaya devam ederken başka işler yapmanıza olanak tanır. Evden para kazanma yolları, aslında dünyanın her yerinden pasif gelir elde etmenizi sağlar.

Girişimciliğin en zorlu kısımlarından biri, başlamak için bile ihtiyacınız olan ilk sermayeyi bulmak olabilir. Evden para kazanmaya karar verirseniz, seçtiğiniz gelir modeline bağlı olarak başlangıç maliyetleriniz düşük olabilir veya hiç olmayabilir. Popüler yaklaşımlar arasında kendi web sitenizi kurmak, kendi e-ticaret sitenizi yönetmek veya online asistanlık yapmak yer alır. Evden kendi işinizi yapmaya karar verirseniz, kişisel ve finansal hedeflerinize uyacak şekilde istediğiniz kadar çalışabilirsiniz.

Daha yüksek bir yaşam kalitesi geliştirebilirsiniz

İşe gidip gelme süreniz uzadıkça yaşam kaliteniz düşer. YouGov tarafından yapılan bir anket, evden çalışmanın en beğenilen avantajının işe gidip gelmemek olduğunu ortaya çıkardı.

Birçok çalışan, evden çalışmanın çocuk bakımı veya iş ve yaşam dengesi için daha iyi çözümler oluşturabileceğini belirtiyor. Kontrol edebileceğiniz bir ortamda olduğunuz için internetten para kazanmayı öğrenmek mantıklı bir seçenek olabilir.

Evden Para Kazanmanın Dezavantajları

İnternet erişimi olduğu sürece herkes evden para kazanabilir ve kesinlikle avantajları vardır. Ancak, online ek iş mi yoksa diğer uzaktan çalışma yöntemlerini mi tercih edeceğinize karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı dezavantajlar da vardır.

Kendinizi yalnız hissetmenize sebep olabilir

Evden çalışmak, genellikle bilgisayar ekranına bakarak veya aynı anda yalnızca tek kişinin konuşabileceği zorunlu Zoom toplantılarına katılmak anlamına gelir. Vaktinizin çoğunu tek başınıza oturup çalışarak harcarsınız.

Kolayca dikkatiniz dağılabilir

Evden çalışırken en sevdiğiniz diziler yalnızca birkaç tıklama uzağınızda. Kendi işinizi yaparken sizi yöneten patronunuz olmaz. Yapmanız gerekenleri bir kenara bırakarak Netflix’te saatlerce dizi izlerseniz başarıya ulaşmanız oldukça zorlaşacaktır. Unutmayın, siz oyun oynarken veya film izlerken, birçok rakibiniz ter dökerek çalışmaktadır. Dikkat dağıtan şeylerden kaçınmak için evinizde bir odayı çalışmak için kullanabilirsiniz.

İnternet’te rekabet ciddi seviyededir

Zapier tarafından yürütülen bir ankete göre, her üç Amerikalıdan birinin ek işi vardır. İki katırlı kasabada yaşayan biri, internet erişimine sahip olduğu sürece sizinle aynı fırsata sahiptir. Bu, internet dünyasında rekabetin ciddi düzeyde olduğu anlamına gelir.

Evden Para Kazanmaya Başlamak için Ne Kadar Bütçe Gerekiyor?

İnternetten para kazanmak için seçtiğiniz stratejiye bağlı olarak, biraz bütçe gerekebilir. En yaygın maliyetlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Kendi web sitenize ihtiyacınız olduğuna karar verirseniz web hosting, domain (alan adı) ve kurulum maliyetleri.
 • Müşterilerden veya abonelerden oluşan e-posta listesi oluşturmayı düşünüyorsanız, e-posta pazarlama aracı için aylık ücretler.
 • Şahıs şirketi kurma maliyeti.
 • Size yol gösterecek ve hızlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacak profesyoneller ile çalışmanın olası maliyetleri.

İyi haber şu ki, çok az maliyetle internette kendi işinizi yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan strateji ve kesin adımlar için YouTube videoları, podcast’ler, kitaplar, makaleler ve diğer bilgi kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Evden Para Kazanma Yolları – Oldukça Kazançlı İş Fikirleri

Evden para kazanmanın birçok yolu var. Başlangıç maliyetleri düşük ve her ay ek gelir elde etmek için muazzam potansiyele sahip ek iş fikirleri aşağıda listelenmiştir:

 • Dijital Ürün Satmak
 • Satış Ortaklığı
 • Freelance Hizmetler Sunmak
 • Özel Ders Vermek
 • Sanal Asistanlık
 • Evdeki Odaları Kiraya Vermek
 • Danışmanlık Hizmeti Sunmak
 • E-ticaret
 • Blog Sitesi
 • Sosyal Medya Yönetimi

Dijital Ürün Satmak

Bilgi ve deneyiminiz ile çeşitli dijital ürünler oluşturabilirsiniz. Dijital ürünler ile ilgili örnekler arasında e-kitap, eğitim seti ve lisanslı yazılım yer alır. Neredeyse herkes yeteneği sayesinde dijital ürün oluşturabilir.

İnsanların satın almak isteyeceği ürünü oluşturma ve pazarlama sürecini öğrenmeniz yeterlidir. Kısa sürede para kazanma fırsatı yaratan dijital ürünleri oluşturmanın bazı maliyetleri olabilir. Dijital ürünün iyi yanı ise sınırsız olmasıdır, fiziksel ürünlerdeki gibi stok sorunu olmaz.

Satış Ortaklığı

Kendi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmak için zamanınız yoksa, başka firmaların ürünlerini ve hizmetlerini pazarlayarak komisyon kazanabilirsiniz. Birçok popüler e-ticaret sitesinin satış ortaklığı platformu bulunmaktadır, hemen üye olabilir ve kendi linkleriniz üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz. ShareASale, CJ Affiliate, Avangate Affiliate Network gibi satış ortaklığı platformları üzerinden komisyon oranı yüksek çeşitli ürünleri ve hizmetleri pazarlayarak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Freelance Hizmetler Sunmak

İşletmeler ve bireyler her zaman yardım ararlar, ancak işi yapmak için mutlaka kendi çalışanlarına ihtiyaç duymazlar. Genellikle, sanal asistanlar veya freelancer ile çalışmak daha uygundur ve freelance hizmetler sunmak evden para kazanmanın en iyi yollarından biridir. En popüler freelance hizmetlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal medya hesap yönetimi.
 • Firmalar için makaleler ve blog gönderileri gibi içerik oluşturmak.
 • Saat başına ödeme yapılan yazılım, sanal asistan ve grafik tasarım hizmetleri sunmak.

Özel Ders Vermek

Kodlama, yabancı dil, matematik ve daha birçok alanda internet üzerinden özel dersler vererek evden para kazanabilirsiniz.

Sanal Asistanlık

Evden para kazanmanın kolay yollarından biri, sanal asistan olarak başkalarının görevleri tamamlamasına yardımcı olmaktır. Son derece disiplinli iseniz ve zamanınızı düzgün bir şekilde yönetebiliyorsanız, sanal asistanlık hizmeti sunabilirsiniz. Nerede yaşarsanız yaşayın, uzaktan çalışma ile sanal asistanlık yapabilirsiniz.

Evdeki Odaları Kiraya Vermek

Günümüzde ev kiralarının artması ev sahiplerine kazançlı fırsatlar sunmaktadır. Evinizde kullanmadığınız odaları kiraya vererek düzenli gelir elde edebilirsiniz. Eğer kiracı olarak kalıyorsanız, diğer odalarınızı kiraya vermek için ev sahibinizden izin almanız gerekebilir.

Odalarınızı uzun süreliğine kiraya vermek istemiyorsanız, Airbnb gibi platformlar üzerinden günlük veya haftalık kiraya vererek çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Çünkü turistler konaklamak için genellikle Airbnb gibi platformları kullanır.

Danışmanlık Hizmeti Sunmak

Bazı insanlar veya firmalar işin uzmanı ile çalışmayı tercih eder. Bildiklerinizi bu insanlara ve firmaların çalışanlarına danışmanlık şeklinde öğretebilir, ve Zoom gibi yazılım araçlarına erişim sayesinde dünyanın her yerinden müşterilerinize danışmanlık hizmeti sunabilirsiniz.

E-ticaret

E-ticaret sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Amazon gibi dev şirketler aslan payını alırken, yeni sitelerin çoğu birkaç yıl içinde tarihe karışıyor, çünkü ölçek ekonomisinden yararlanamıyorlar. Bu nedenle kendi e-ticaret sitenizi açmak yerine, Trendyol, N11 gibi sitelerde ürünlerinizi satmanız daha mantıklı olabilir. Popüler ürünler satarak para kazanmanız oldukça zordur, çünkü büyük rakipleriniz sürümden kazanır. Satmak istediğiniz ürünleri ve piyasayı iyice araştırmanızı öneririz.

Blog Sitesi

Bloglar, pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir. Blog sitesi kurmak basit olsa da, düzenli olarak kaliteli içerik oluşturmak oldukça uğraştırıcı olabilir. Ve eğer dijital pazarlama konularında deneyiminiz yoksa, sitenizin günlük ziyaretçi sayısı 100’ü bile kolay kolay geçmeyecektir.

Sosyal Medya Yönetimi

Firmaların ve ünlülerin sosyal medya sayfalarını yöneterek evden para kazanabilirsiniz. Ancak bu iş sanıldığı kadar basit değildir. Sürekli yorumları denetlemek, gelen mesajları yanıtlamak, hedef kitleyi büyütmek, düzenli olarak içerik paylaşmak, grafikleri hazırlamak oldukça yorucu olabilir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın