E-Ticaret İşinizi Büyütmenin 5 Yolu

E-ticaret işinizi büyüterek rakiplerinizi alt edin

E-ticaret hala hızla büyüyen bir alan, çünkü fırsatlar ve olasılıklar neredeyse sınırsızdır. Bu kılavuzda e-ticaret işinizi büyütmenin etkili yollarından bahsettik.

1. Müşterilerinizle ilgilenin

Herhangi bir e-ticaret sitesinin yeni müşteri kazanmak ve mevcut müşterileri elde tutmak için kullanabileceği en güçlü araçlardan biri müşteri hizmetleridir. Genelde, sitenizden tekrar ürün satın alan bir müşteri, yeni bir müşteriden çok daha değerlidir, çünkü yeni müşteriden 2 kat daha fazla para harcıyor.

Daha önce kullanmadığınız bir e-ticaret sitesinden ürün satın almadan önce, siz de çoğu insan gibi markayı Google’da aratarak şikayet sitelerinde, forum sitelerinde diğer insanların yorumlarına ve deneyimlerine göz atarsınız, ve kararınızı verirsiniz. İşte bu yüzden, itibar yönetimi ve müşteri hizmetleri e-ticaret siteleri için yaşamsal önemdedir.

Müşteri hizmetleri nasıl geliştirilir:

 • Birden fazla iletişim kanalı sağlayın.
 • Kolay müşteri iletişimini ve servisini destekleyen e-ticaret platformlarını kullanın.
 • Hızlıca dönüş yapın.
 • Müşterilerin sorularına yanıt bulabilmeleri için SSS (sıkça sorulan sorular) sayfası oluşturun.
 • Sitenizde mutlaka SSL kullanın.
 • Satın alma sürecini olabildiğince sorunsuz hale getirin, yani başlıca ödeme yöntemlerini kabul ettiğinizden emin olun.
 • Fiziksel ürünlerin hızlı ve uygun şekilde paketlenmesini sağlayın.

2. İçerik oluşturmaya başlayın

İnternetin tüm dünyaya yayılmasıyla olası müşterileri müşterilere dönüştürmek oldukça zorlaştı, çünkü neredeyse sınırsız seçenekleri mevcut. Her sektörde sayısız şirket birbiri ile durmadan rekabet ediyor. Bu yüzden pazarlama her zamankinden daha önemli.

Sadece Google Ads ve Facebook reklamları yeterli değildir. SEO, dönüşüm oranı optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması gibi çeşitli dijital pazarlama kanallarından yararlanın. Hatta müşterilerinizin e-posta adreslerine düzenli olarak kampanyalarla ilgili e-postalar gönderin. E-ticaret sitenizin mutlaka blog bölümü olsun, ve burada düzenli olarak ürünlerinizle ilgili içerik yayınlayın.

3. Başarınız için önemli her şeyi sık sık ölçün

E-ticaret sitelerinde analiz olmazsa olmazdır. Müşterilerinizin en çok nereden geldiklerine (reklamlar, Google, sosyal medya vs…) bakın ve pazarlama bütçenizi buna göre ayarlayın. Örneğin, eğer her ay reklamlara 20 bin TL harcıyorsanız, ancak kazancınızın %80’inden fazlasını organik trafikle elde ediyorsanız, SEO bütçenizi arttırarak reklam bütçenizi azaltabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin yüzde kaçının müşteriye dönüştüğünü de her zaman ölçün. Örneğin, sadece %1.5’i müşteriye dönüşüyorsa, dönüşüm oranı optimizasyonu ile bu sayıyı %3’e yükselterek satışlarınızı 2 kat arttırabilirsiniz.

Aşağıdakileri anlamak için müşteri tabanınızı detaylıca inceleyerek müşteri segmentasyon analizi yapın:

 • Müşteri tabanınız kaç yaşında?
 • Yaşam boyu değerleri (CLV) nedir?
 • İhtiyaçlarını karşılamak için hangi ürünleri sunabilirsiniz?
 • Müşterileriniz hangi şehirlerde yaşıyor? Belirli bir yerde yoğunlaşmışlarsa hizmetleri, yani teslimatı iyileştirebilir misiniz?
 • Müşterilerinizin beklentileri nelerdir?

Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız, onlarla o kadar iyi iletişim kurabilirsiniz. Bu, daha etkili bir e-ticaret pazarlama planı oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

4. Yurt dışına açılın

E-ticaret işiniz Türkiye’de olabilir, ancak bu, müşterilerinizin de Türkiye’de olması gerektiği anlamına gelmez. Yurtdışına satış yapmaya başlamanız için yeterince büyük talep olup olmadığına bakın, ve talep varsa, ufak bir test yapın. 2020’den beri tüm ülkelerde lojistik sorunu yaşanmaktadır. Bu yüzden dikkatli olmalısınız, bu tür sorunlar yüzünden ciddi miktarda para kaybetmek istemezsiniz.

5. Araçlardan yararlanın

Öncelikle e-ticaret yazılımınızın esnek olduğundan emin olun. Özel yazılım kullanacaksanız geliştirici ekibinizin olması şarttır, çünkü sorunlar asla bitmez. Ücretli hazır e-ticaret platformlarından birini kullanıyorsanız, bu platformun analytics, özel tasarım, e-posta pazarlama, blog ile ilgili özelliklere ve gelişmiş SEO ayarlarına sahip olduğundan emin olun.

E-ticaret sitenizin satışlarını arttırmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar:

 • GA4 (Google Analytics 4)
 • Yandex.Metrica (ziyaretçi kaydı, heatmap veya ziyaretçi davranışı haritası, form analizi)
 • Hotjar (heatmap, anket, geri bildirim, ziyaretçi kaydı)
 • Google Optimize (A/B testi)
 • MailChimp / Klaviyo / GetResponse / ActiveCampaign (e-posta pazarlama, pazarlama otomasyonu)
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı / Semrush (anahtar kelime araştırması)
 • Ahrefs (SEO analizi, anahtar kelime araştırması, rakip ve sektör analizi)
Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın