Dünyanın En Zengin 10 Kadını ve Servetleri 2023

Dünyanın En Zengin Kadınları ve Servetleri

Güncel Forbes listesindeki 2,500’den fazla milyarder arasında sadece 328 kadın bulunmaktadır. Bu 328 milyarder kadının (servetlerini eşi, çocuğu veya kardeşiyle paylaşanlar dahil) toplam serveti yaklaşık 1.56 trilyon dolar değerindedir. Bu ultra zengin kadınların çoğu, dünyanın en zengin üç kadını da dahil olmak üzere servetlerini miras yoluyla elde etmiştir: L’Oréal varisi Françoise Bettencourt Meyers, Walmart varisi Alice Walton ve kocası David Koch 2019’da öldüğünde Koch Industries’teki hisseyi devralan Julia Koch.

Dünyanın en zengin 10 adamı ile ilgili listeye de göz atabilirsiniz.

Dünyanın en zengin 10 kadını aşağıda sıralanmıştır:

 1. Françoise Bettencourt Meyers
 2. Alice Walton
 3. Julia Koch
 4. MacKenzie Scott
 5. Jacqueline Mars
 6. Gina Rinehart
 7. Miriam Adelson
 8. Susanne Klatten
 9. Iris Fontbona
 10. Abigail Johnson

1. Françoise Bettencourt Meyers

Servet$91.4 milyar
Servetinin kaynağıL'Oréal
ÜlkeFransa

Bettencourt Meyers, iki yıl üst üste dünyanın en zengin kadını oldu. Dünya’nın en büyük kozmetik ve güzellik şirketi L’Oréal’in kurucusunun torunudur.

Daha önce dünyanın en zengin kadını olan annesi Liliane Bettencourt’un ölümünün ardından ilk olarak 2018’de milyarderlerin listesinde yer almıştır.

2. Alice Walton

Servet$63.3 milyar
Servetinin kaynağıWalmart
ÜlkeABD

Walmart’ın kurucusu Sam Walton’ın kızı Alice Walton’ın serveti, yükselen Walmart hissesi sayesinde tahmini 3.5 milyar dolar artmıştır. Alice Walton 2020’de dünyanın en zengin kadınıydı, ancak yerini Bettencourt Meyers’a kaptırdı.

3. Julia Koch

Servet$59.3 milyar
Servetinin kaynağıKoch Industries
ÜlkeABD

Muhafazakar bağışçı ve hayırsever David Koch’un dul eşi Julia Koch ve çocukları, ABD’nin en büyük ikinci özel şirketi olan Koch Industries’in %42’sine sahiptir. David’in ağabeyi, aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanı Charles Koch da şirketin %42’sine sahiptir.

4. MacKenzie Scott

Servet$34.9 milyar
Servetinin kaynağıAmazon
ÜlkeABD

2019’da Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan boşandığından beri Scott, tarihin en cömert hayırseverlerinden biri haline geldi. İki yıldan kısa sürede 1,250’den fazla kuruluşa 12.5 milyar dolar bağışladı.

5. Jacqueline Mars

Servet$31.7 milyar
Servetinin kaynağıŞeker, evcil hayvan mamaları
ÜlkeABD

Mars, M&M’in ve IAMS, Pedigree gibi markaların arkasındaki şeker ve evcil hayvan mamaları holdingi olan Mars Incorporated’in tahmini üçte birini miras yoluyla devralmıştır. Şirket, büyükbabası Frank C. Mars tarafından 1911’de kurulmuştur.

6. Gina Rinehart

Servet$30.2 milyar
Servetinin kaynağıMadencilik
ÜlkeAvustralya

Rinehart, babası Lang Hancock tarafından kurulan Avustralyalı madencilik ve tarım şirketi Hancock Prospecting Group’un başkanıdır. Yıllardır aile içi mahkeme sorunları ile uğraşmaktadır.

7. Miriam Adelson

Servet$27.5 milyar
Servetinin kaynağıEğlence sektörü
ÜlkeABD

Eğlence sektörünün krallarından biri olan Sheldon Adelson’ın dul eşi Miriam, Las Vegas Sands’in %50 hissesine (eskiden kocasına ait olan) sahiptir. Adelson’ın ölümünden iki ay sonra şirket, Las Vegas’taki en önemli varlıklarını 6.25 milyar dolara satmıştır.

8. Susanne Klatten

Servet$24.3 milyar
Servetinin kaynağıBMW, sağlık sektörü
ÜlkeAlmanya

Susanne Klatten, annesi Johanna Quandt ve babası Herbert Quandt’tan (1959’da BMW’yi iflastan kurtarmakla tanınan sanayici) miras yoluyla elde ettiği Alman otomobil üreticisi BMW’nin yaklaşık %19’una sahiptir. Klatten ayrıca kimya şirketi Altana’nın da sahibidir.

9. Iris Fontbona

Servet$22.8 milyar
Servetinin kaynağıMadencilik
ÜlkeŞili

Iris Fontbona, madencilik ve içecek sektöründe servet elde ettikten sonra 2005 yılında kanserden ölen Şilili iş adamı Andrónico Luksic’in dul eşidir. Iris ve ailesi, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Antofagasta Plc şirketi üzerinden Şili’de bakır madenlerine sahiptir. Ayrıca bankacılık, içecek ve imalat sektörlerinde faaliyet gösteren halka açık Şili holdingi olan Quiñenco’da çoğunluk hissesine sahiptir.

10. Abigail Johnson

Servet$21.2 milyar
Servetinin kaynağıPara yönetimi
ÜlkeABD

Abigail Johnson, 2014 yılından bu yana Fidelity Investments’ın CEO’luğunu yapmaktadır. 4.2 trilyon dolarlık yönetilen varlığa sahip olan ve 1946’da büyükbabası tarafından kurulan şirkette tahmini olarak %24.5 hisseye sahiptir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

“Dünyanın En Zengin 10 Kadını ve Servetleri 2023” üzerine bir yorum

 1. İnsan bu kadar varlığın bireylerde biriktiği arenada, susuzluğunda deniz suyu içmiş gibi oluyor.
  İşin güzel yanı, kayda değer dijital yardımın ve bilginin bedava sunumu…
  Emeğe ve sermayeye binlerce teşekkürler…

  Yanıtla

Yorum yapın