Dünyanın En Zengin 10 Adamı ve Servetleri 2023

dünyanın en zengin insanları ve servetleri

Milyarderler küresel ekonomiyi, iş dünyasını ve hayırseverliği şekillendirmede çok büyük rol oynamaktadır. Forbes’a göre 2023’te dünyadaki milyarder sayısı 2,640. Aralarındaki en zenginler daha da seçkin bir kulübe ait ve daha da fazla finansal güce sahipler. Bu milyarderlerin çoğu teknoloji devlerinin kurucuları ve servetlerinin büyük kısmı hala kurdukları şirketlere yatırılıyor.

Bununla birlikte, süreçte gerçekleşmemiş sermaye kazançları üzerindeki vergileri erteleyerek, hisse satmaktan kaçınmak için yine de bu servete karşı borç alabilirler. Multi milyarderler, rapor edilen geliri dengelemek için bir dizi vergi indiriminden de yararlanabilir. Hatta bu listedeki bazı zengin insanlar son yıllarda hiçbir gelir vergisi ödememiştir.

Bu zengin insanların varlıklarının büyük kısmı halka açık hisse senetlerinden oluştuğu için, servetleri piyasa değerlemeleriyle sık sık dalgalanabilir. Örneğin, Tesla Inc.’in kurucusu ve CEO’su ve dünyanın en zengin adamı Elon Musk’ın serveti, Tesla hisse fiyatının yükselmesiyle son 3 yılda neredeyse 10 kat artarak, 26.6 milyar dolardan 236.5 milyar dolara yükselmiştir. Dünyanın en zengin 10 adamı aşağıda listelenmiştir.

  • Elon Musk
  • Jeff Bezos
  • Bernard Arnault
  • Bill Gates
  • Gautam Adani
  • Warren Buffett
  • Larry Page
  • Sergey Brin
  • Mukesh Ambani
  • Steve Ballmer

Elon Musk

Doğum tarihi28 Haziran 1971
İkametTexas, ABD
UnvanKurucu Ortak ve CEO: Tesla
Servet$236.5 milyar

Elon Musk, Güney Afrika’da doğdu ve Kanada’da bir üniversiteye gitti ve ardından fizik ve ekonomi alanında lisans derecelerini aldığı Pennsylvania Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans fizik programına kaydolduktan iki gün sonra Musk, ilk online navigasyon hizmetlerinden biri olan Zip2 projesine başlamak için okulu ertelemişti. Bu startup’tan elde edilen gelirin bir kısmını, online ödeme sistemi X.com’u (eBay’e satılan ve sonunda PayPal Holdings Inc. olan) geliştirmek için yatırım yapmıştır.

2004 yılında Musk, Tesla Motors’a (şu anki Tesla) yatırım yaparak firmanın CEO’su oldu. Tesla, elektrikli otomobil serisine ek olarak, enerji depolama cihazları, otomobil aksesuarları ve 2016 yılında SolarCity’yi satın alarak güneş enerjisi sistemleri de üretiyor. Musk ayrıca, uzay taşımacılığı şirketi olan Space Exploration Technologies’in (SpaceX) CEO’su ve baş mühendisidir.

2020’de Tesla hisseleri %740 yükselerek, Musk’ı dünyanın en zengin insanları sıralamasında yükseltmiştir. Aralık 2020’de Tesla, S&P 500’e dahil oldu. Ocak 2021’de Musk, dünyanın en zengin insanı oldu, ve o zamandan beri bu unvanı elinde tutuyor.

Nisan 2022’de Musk, 44 milyar dolarlık bir satın almayla sonuçlanan Twitter’ı özel şirkete dönüştürmek için kampanya başlattı. Musk, anlaşmayı 21 milyar dolarlık kendi sermayesiyle finanse etmeyi planlıyor. Elon Musk bunun için yaklaşık 8.5 milyar dolar değerinde 9.6 milyon Tesla hissesini satmıştır.

Jeff Bezos

Doğum tarihi12 Ocak 1964
İkametWashington, ABD
UnvanKurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı: Amazon
Servet$152.7 milyar

1994 yılında Jeff Bezos, hedge fon devi D. E. Shaw’dan istifa ettikten kısa bir süre sonra Seattle’daki bir garajda Amazon.com’u kurdu. İlk başta, eski patronu David E. Shaw’a online kitapçı fikrini sunmuştu, ancak David E. Shaw ilgilenmemişti.

Amazon.com ilk başlarda kitap satmaya başlasa da, o zamandan beri genel e-ticaret platformuna dönüşerek dünyanın en büyük perakendecisi haline gelmiştir. Amazon’un sürekli çeşitlendirme modelini, 2017’de Whole Foods’u satın almayı ve aynı yıl eczane işine girmeyi içeren bazı beklenmedik genişlemelerinde görmek mümkün.

Bezos, boşanma işlemlerinin bir parçası olarak %4’ünü eski eşi MacKenzie Scott’a devretmeden önce 2019’da Amazon’un %16’sına sahipti. 2020’de Amazon’un hisse fiyatı, online alışverişe yönelik artan talep üzerine %76 yükselmişti. 5 Temmuz 2021’de Bezos, e-ticaret devinin CEO’luğundan istifa ederek yönetim kurulu başkanı oldu.

Bezos 1997’de Amazon’u halka açtı ve serveti 100 milyar doları aşmıştı. Bezos’un diğer projeleri arasında havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin ve The Washington Post (2013’te satın aldı) yer alıyor.

20 Temmuz 2021’de Bezos, kardeşi Mark, havacılık öncüsü Wally Funk ve Hollandalı öğrenci Oliver Daemen, Blue Origin’in ilk başarılı mürettebatlı uçuşunu tamamladı ve güvenli bir şekilde inmeden önce 106 km’den fazla bir yüksekliğe ulaştı. Bezos’un serveti aynı ayda 211 milyar dolara ulaştı.

Bernard Arnault

Doğum tarihi5 Mart 1949
İkametParis, Fransa
UnvanCEO ve Başkan: LVMH
Servet$237.3 milyar

Fransız vatandaşı Bernard Arnault, dünyanın en büyük lüks eşya şirketi olan LVMH’nin başkanı ve CEO’sudur. LVMH, Louis Vuitton, Hennessey, Marc Jacobs ve Sephora gibi markalara sahiptir.

Arnault, LVMH’nin %41.3’ünü kontrol eden holding şirketi Christian Dior SE’deki payı sayesinde bu kadar varlıklıdır. Christian Dior SE’deki hisseleri ve LVMH’deki %6.2’lik pay, aileye ait holding şirketi Groupe Familial Arnault üzerinden kontrol ediliyor.

Eğitimli bir mühendis olan Arnault, iş zekasını ilk olarak 1971 yılında babasının inşaat firması Ferret-Savinel’de çalışırken şirketin başına geçtiğinde kanıtlamıştır. 1979’da Ferret-Savinel’i Férinel Inc. adlı bir emlak şirketine dönüştürdü.

Arnault, 1984’te lüks ürün üreticisi Financière Agache’yi satın alıp yeniden organize edene kadar ve sonunda Christian Dior ve Le Bon Marché dışındaki tüm varlıklarını satana kadar altı yıl daha Férinel’in başkanlığını sürdürmüştü. 1987 yılında LVMH’ye yatırım yapmaya davet edildi ve iki yıl sonra şirketin çoğunluk hissedarı, yönetim kurulu başkanı ve CEO’su oldu.

Bill Gates

Doğum tarihi28 Ekim 1955
İkametWashington, ABD
UnvanKurucu Ortak: Microsoft
Servet$106 milyar

1975’te Harvard Üniversitesi’ne devam ederken, Bill Gates, bilgisayarlar için yeni yazılımlar geliştirmek üzere çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte çalışmaya başladı. Bu projenin başarısının ardından Gates, üçüncü yılında üniversiteyi bıraktı ve Allen ile birlikte Microsoft’u kurdu.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, aynı zamanda kendi kişisel bilgisayar serisini üretiyor, Microsoft Press aracılığıyla kitaplar yayınlıyor, Exchange sunucusu aracılığıyla e-posta hizmeti sağlıyor ve video oyun sistemleri ve ilgili cihazları satıyor. Aslen Microsoft’un baş yazılım mimarı olan Gates, 2008 yılında yönetim kurulu başkanı oluyor. 2004 yılında Berkshire Hathaway’in yönetim kuruluna da katılıyor. 13 Mart 2020’de her iki yönetim kurulundan da istifa ediyor.

Bill Gates’in servetinin çoğu Cascade Investment LLC’de. Cascade, Ulusal Kanada Demiryolu, Deere ve Republic Services gibi çeşitli firmaların hisselerinin yanı sıra gayrimenkul ve enerji alanındaki yatırımlara sahip özel yatırım aracıdır.

2000 yılında, Gates’in iki hayır kurumu, Bill & Melinda Gates Vakfı’nı oluşturmak için birleşiyor. Vakıf aracılığıyla çocuk felci ve sıtmayla savaşmak için milyarlarca dolar harcanmıştır.

2010 yılında, Warren Buffett ile birlikte Bill Gates, zenginleri servetlerinin çoğunu hayır işlere bağışlamaya teşvik eden bir kampanya olan Giving Pledge projesini başlatıyor. Bill ve Melinda French Gates 2 Ağustos 2021’de boşanıyor. Boşanmayla birlikte yaklaşık 5 milyar dolarlık hisse senedi French Gates’e devredilmiştir. Bill Gates ayrıca 268,000 akrelik arazisiyle ABD’deki en büyük özel tarım arazisine sahiptir.

Gautam Adani

Doğum tarihi24 Haziran 1962
İkametGurgaon, Hindistan
UnvanKurucu ve Başkan: Adani Grup
Servet$61.7 milyar

Adani Group’un kurucusu Gautam Adani, Asya’nın en zengin insanıdır. Adani Group’un mülkiyeti aracılığıyla Adani, Adani Enterprises, Adani Power ve Adani Transmissions’ta %75, APSEZ’de %65, Adani Green Energy’de %61 ve Adani Total Gas’te %37 pay da dahil olmak üzere altı önemli Hint şirketinde büyük hisselere sahiptir.

Warren Buffett

Doğum tarihi30 Ağustos 1930
İkametNebraska, ABD
UnvanCEO: Berkshire Hathaway
Servet$107.6 milyar

En popüler değer yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, ilk vergi beyannamesini 1944’te 14 yaşındayken veriyor, gazete dağıtarak elde ettiği kazançları beyan ediyor. İlk olarak 1962’de Berkshire Hathaway adlı bir tekstil şirketinde hisse satın alıyor ve 1965’te çoğunluk hissedarı oluyor. 1967’de şirketi sigorta ve diğer alanlara genişletiyor. Şu anda Berkshire Hathaway, 705 milyar dolarlık piyasa değerine sahip şirkettir. 13 Mayıs 2022 tarihinde bu şirketin hissesi 465,000 doların üzerinde işlem görüyordu.

Geniş çapta “Omaha’nın Kahini” olarak bilinen Buffett, servetini düşük değerli şirketleri satın alarak inşa eden bir yatırımcıdır. Daha yakın zamanlarda, Berkshire Hathaway büyük, tanınmış şirketlere yatırım yapmıştır. Tamamına sahip olunan bağlı ortaklık portföyü, sigorta, enerji dağıtımı, demiryolları, ve tüketici ürünleri gibi çeşitli sektörlerdeki firmaların hisseleri içermektedir.

Buffett servetinin çoğunu hayırseverliğe adamıştır. 2006 ile 2020 arasında, Bill & Melinda Gates Vakfı’na ve çocuklarının hayır kurumlarına 41 milyar dolar bağışladı.

92 yaşındaki Buffett, hala CEO olarak görev yapıyor.

Larry Page

Doğum tarihi26 Mart 1973
İkametCalifornia, ABD
UnvanKurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi: Alphabet
Servet$77.5 milyar

Bu listedeki bazı teknoloji milyarderleri gibi, Larry Page de üniversitenin yurt odasında ün ve servete giden yola çıktı. Page ve arkadaşı Sergey Brin, 1995 yılında Stanford Üniversitesi’ne devam ederken, internetten veri çıkarmayı geliştirme fikrini ortaya attılar. İkili, yeni bir arama motoru teknolojisini geliştirmeye başladı. Daha sonra Page ve Brin 1998’de Google’ı kurdu ve Page 2001 yılına kadar şirketin CEO’su oldu, daha sonra 2011 ile 2019 arasında tekrar CEO oluyor.

Google, global arama isteklerinin %92’sinden fazlasını oluşturan arama motorudur. 2006 yılında şirket, kullanıcılar tarafından yüklenen videolar için en iyi platform olan YouTube’u satın aldı. 2005 yılında Android, Inc.’i satın aldıktan sonra Google, 2008 yılında Android cep telefonu işletim sistemini piyasaya sürdü. Google, 2015 yılında yeniden yapılandırılarak holding şirketi olan Alphabet’in bir yan kuruluşu oluyor.

Page, uzay araştırma ve asteroit madenciliği şirketi olan Planetary Resources’ın ilk yatırımcıları arasındaydı. 2009 yılında kurulan şirket, finansman sorunları nedeniyle 2018 yılında blockchain firması ConsenSys tarafından satın alınmıştır.

Ayrıca hem Kitty Hawk hem de Opener’a yatırım yaparak “uçan araba” şirketlerine ilgi göstermiştir. Google’ın hisseleri 2021’de neredeyse %50 artarak Page ve Brin’i milyarderler listesinde üst sıralara taşıdı. Page’in serveti Mart 2020’de yaklaşık 52 milyar dolardan 105 milyar dolara yükselmiştir.

Sergey Brin

Doğum tarihi21 Ağustos 1973
İkametCalifornia, ABD
UnvanKurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi: Alphabet
Servet$74.4 milyar

Sergey Brin, Moskova’da doğdu ve 1979’da 6 yaşında ailesiyle birlikte ABD’ye taşındı. 1998’de Google’ı Larry Page ile birlikte kurduktan sonra, Google’ın teknoloji başkanı oluyor, Eric Schmidt de CEO oluyor. 2015 yılında kurulan Alphabet holding şirketinde aynı görevi sürüyor, 2019 yılında Sundar Pichai’nin CEO olmasıyla görevinden ayrılıyor.

En çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Gmail, Google Drive, Google Takvim, Google Meet, Google Chat, Google Dokümanlar, Google E-Tablolar, Google Slaytlar ve daha fazlasını içeren Google Workspace olarak bilinen bir dizi çevrimiçi araç ve hizmet sunmaktadır. Google ayrıca Pixel akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler, Nest akıllı ev cihazları ve Stadia oyun platformu dahil olmak üzere çeşitli elektronik cihazlar ve hizmetler sunuyor.

Brin, 2019’un çoğunu Alphabet’in Waymo sürücüsüz arabalar ve Google Glass akıllı gözlükler gibi yenilikçi teknolojilerden sorumlu araştırma laboratuvarı X’e odaklanarak geçirmiştir. Ayrıca Michael J. Fox Vakfı ile ortaklaşa olarak Parkinson hastalığı araştırmalarına milyonlarca dolar bağışlamıştır.

Mukesh Ambani

Doğum tarihi19 Nisan 1957
İkametMumbai, Hindistan
UnvanBaşkan ve Genel Müdür: Reliance Industries
Servet$90.3 milyar

Mukesh Ambani, bir ticaret şirketi katibinin oğlu olarak İngiliz kontrolündeki Yemen’de doğdu. Ertesi yıl babası Dhirubhai Ambani Hindistan’a geri döndü, ailesiyle birlikte Mumbai’de iki odalı bir daireye yerleşti ve baharat ticareti işine başladı. Dhirubhai Ambani 1966’da ilk tekstil fabrikasını açtı. Şirketi Reliance Industries, 1977’de Mumbai borsasında listelenmiştir.

Steve Ballmer

Doğum tarihi24 Mart 1956
İkametWashington, ABD
UnvanLos Angeles Clippers'in sahibi
Servet$78.8 milyar

Steve Ballmer, Bill Gates’in onu Stanford Üniversitesi’nin MBA programından ayrılmaya ikna etmesinden sonra 1980’de Microsoft’a katılıyor. Microsoft’un 30. çalışanıydı. Ballmer, 2000 yılında Microsoft’un CEO’su oluyor. Görevini 2014’te istifa edene kadar sürdürmüştür.

Ballmer, Microsoft’un yaklaşık %4’üne sahip, ve bu da onu dev şirketin en büyük bireysel hissedarı yapıyor. 2014 yılında, CEO’luktan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Ballmer, Los Angeles Clippers basketbol takımını 2 milyar dolara satın almıştır.

Dünyanın En Zengin İnsanları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dünyanın en zengin adamı kimdir?

Lüks eşya şirketi olan LVMH’nin başkanı ve CEO’su Bernard Arnault, 237.3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin adamıdır.

Dünyanın en zengin 10 insanı kim?

Dünyanın en zengin 10 insanı Bernard Arnault, Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Gautam Adani, Warren Buffett, Larry Page, Sergey Brin, Mukesh Ambani ve Steve Ballmer.

Türkiye’de kaç tane milyarder var?

World Population Review’a göre Türkiye’de 27 tane milyarder vardır.

Elon Musk en zengin kaçıncı kişi?

Elon Musk dünyanın en zengin 2. adamıdır.

Elon Musk’ın serveti ne kadar?

Elon Musk’ın serveti 236.5 milyar dolardır.

En zengin futbolcu kimdir?

Yaklaşık 500 milyon dolarlık servetiyle Ronaldo dünyanın en zengin futbolcusudur.

Dünyanın en zengin sporcusu kim?

1.7 milyar dolarlık serveti ile Michael Jordan, dünyanın en zengin sporcusudur.

En zengin ünlü kim?

Amerikalı film yapımcısı, yönetmen ve yazar olan George Lucas, yaklaşık 4.8 milyar dolarlık servetiyle en zengin ünlüdür.

En zengin oyuncu kim?

Amerikalı aktris olan Jami Gertz 3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin oyuncusudur.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yorum yapın