Canlı Borsa Takip Ekranı – BIST 100 Hisse Senedi Fiyatları

Tüm Hisseler için Tıklayın


Sitemizdeki canlı borsa takip ekranında gerçek zamanlı BIST 100 hisse senedi fiyatlarını hiçbir ücret ödemeden takip edebilirsiniz.

Canlı Borsa Takip Ekranı ile Hisse Senedi Fiyatlarını Anlık Olarak Takip Edin

Hisse fiyatları saniyeler içinde değişir. Bu sayfada BIST 100’deki hisselerin fiyatlarına canlı olarak erişebilirsiniz. Fiyatlar piyasalar açıldığında hemen güncellenmeye başlar, güncel fiyatları öğrenmek için bu sayfayı istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Canlı Borsa Verileri

Borsa İstanbul’da fiyatlar çalışma saatleri içerisinde düzenli olarak değişir. Ancak birçok web sitesinde yayınlanan hisse fiyatları 20-30 dakika gecikmelidir. Sitemizi ziyaret edenler güncel fiyatları gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir.

Mobil Uyumlu Canlı Borsa Takip Ekranı

Web sitemiz tamamen mobil uyumludur, akıllı telefonunuzdan sitemizi ziyaret edebilir, bu canlı borsa takip ekranında bulunan hisse senedi fiyatlarına bakabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimine önem veriyoruz.

Tigfy.com platformu henüz yeni olmasına rağmen ziyaretçiler için sürekli iyileştirilmektedir. En kısa sürede diğer varlık türleri ile ilgili detaylı göstergeleri içeren sayfaları da oluşturmayı düşünüyoruz. Böylece yatırım kararları verirken sahip olmanız gereken tüm temel ve teknik bilgilere ücretsiz olarak erişebileceksiniz.

Sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olmasına rağmen, sürekli eğitici, özgün ve güncel makaleler de paylaşıyoruz.

Birçok yatırımcının dev firmalar ve aracılar tarafından hayal kırıklığına uğradığı karmaşık finans sektöründeki hedefimiz insanlara yardımcı olmaktır. Yardımlarımız elbette finansal ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, hedefimiz gerçekleri insanlara detaylıca ve kolayca anlatabilmektir. Üniversitelerde bile öğretilmeyen finans ve ekonomi konuları ile ilgili içeriklerle ziyaretçilerimize hizmet sunuyoruz.

Sizin için hazırladığımız bu kılavuz, borsanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilir, böylece yatırım yapma düşüncesi daha az karmaşık görünecektir. Konuyu birkaç parçaya bölerek inceleyelim.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, halka açık şirketin kısmi mülkiyetini temsil eden bir menkul kıymettir. Yani bir şirketin hisse senedini satın aldığınızda, o şirketin bir parçasına sahip oluyorsunuz. Ne kadar çok hisse senedi satın alırsanız, şirkette o kadar fazla paya sahip olursunuz. Hisse senetleri, işlerini büyütmek için para toplamak amacıyla şirketler tarafından ihraç edilir.

Borsa Nedir?

Genelde “borsa” olarak da bilinen hisse senedi piyasası, tüccarların ve yatırımcıların halka açık şirketlerin hisselerini alıp sattığı devasa piyasadır.

Özel şirketler, hisse senetlerini ilk halka arz (IPO) adı verilen süreçle borsada listeler. Yatırımcılar ve spekülatörler, bu hisse senetlerini satın almaya başlar, böylece şirket de işlerini büyütmek için para toplamış olur. Şirket borsada listelendiğinde, halka açık şirkete dönüşmüş olur.

Bu tür finans faaliyetleri, kurumsallaştırılmış resmi borsalar veya tanımlanmış bir dizi düzenleme altında çalışan tezgah üstü (OTC) piyasalar aracılığıyla yürütülür. Bir ülkede veya bölgede, hisse senetlerinde ve diğer menkul kıymet türlerinde işlemlere izin veren birden fazla hisse senedi alım satım yeri olabilir.

Örneğin, ABD’nin önde gelen borsaları arasında New York Borsası (NYSE), Nasdaq ve Chicago Board Options Exchange (CBOE) bulunmaktadır. Bu önde gelen ulusal borsalar, ülkede faaliyet gösteren diğer birkaç borsayla birlikte ABD hisse senedi piyasasını oluşturur.

Borsada sadece hisse senedi alım satımı yapılmaz, aynı zamanda borsa yatırım fonları (ETF), şirket bonoları ve hisse senetlerine, emtialara, para birimlerine ve tahvillere dayalı türevler gibi diğer finansal menkul kıymetler de alınıp satılır.

Arz ve talep, yatırımcıların ve tüccarların satın almak veya satmak istedikleri her bir menkul kıymetin fiyatını belirlemeye yardımcı olur.

Borsa Nasıl Çalışır?

Bugün hemen hemen her şeyi internette satın almak mümkün olsa da, genellikle her emtia için belirlenmiş bir piyasa vardır. Örneğin, insanlar Noel ağacı satın almak için şehir dışındaki bölgelere ve tarım alanlarına giderler, ev mobilyaları ve tadilatları için odun ve diğer gerekli malzemeleri satın almak için yerel kereste pazarını ziyaret ederler ve normal market alışverişi için Migros, BİM gibi mağazalara giderler.

Borsa, kontrollü, güvenli ve neredeyse kusursuz yönetilen bir ortamda çeşitli menkul kıymetlerin alım satımı için benzer bir belirlenmiş piyasadır.

Borsanın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için iki tür piyasa olduğunu bilmeniz gerekiyor: birincil piyasa ve ikincil piyasa.

Birincil piyasa, menkul kıymetlerin oluşturulduğu ve şirketin hisselerini ilk halka arz (IPO) yoluyla listelediği yerdir.

İkincil piyasa, binlerce halka açık şirketin hisse senetlerinin arz ve talebe göre her gün (her iş günü) satın alınıp satıldığı piyasadır.

Borsada hisse senedi ticareti söz konusu olduğunda, iki ana işlem türü vardır: Kısa vadeli alım satım ve uzun vadeli yatırım.

Kısa vadeli alım satım, adından da anlaşılacağı gibi, hisseleri birkaç saniye/dakika/saat/gün/hafta/ay içinde alıp satmak. Amaç, fiyattaki küçük dalgalanmalardan yararlanmaktır.

Uzun vadeli yatırım, yatırımcıların hisseleri daha uzun süre elinde tuttuğu ve şirketin uzun vadeli kazanç artışından yararlanmayı umduğu işlem türüdür.

Borsa iki önemli amaca hizmet eder. Birincisi, şirketlerin işlerini finanse etmek ve genişletmek için hisseleri satışa sunarak, para toplamalarına yardımcı olur. İkincisi, bu hisseleri satın alan yatırımcıya şirketin karından pay alma fırsatı verir. Yatırımcılar, hisse senedi sahibi olarak 2 yöntemle kazanç elde edebilirler. Bazı hisse senetleri, düzenli aralıklarla temettü (hisse başına belirli bir miktar para) öder. Diğer bir yöntem de, hisse senedi fiyatı yükseldiğinde yatırımcı sahip olduğu hisseleri satarak yaptığı yatırımının karşılığını alabilir.

Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalar oldukça değişken olabilir ve bazen borsadaki hareketler ekonomik faktörlerden bağımsız görünebilir. Ancak, hisse senedi fiyatlarının ve genel olarak borsanın hareketi üzerinde güçlü etkiye sahip olan bazı temel faktörler vardır.

Genel olarak, yatırımcılar daha çok temettü geliri elde etmeye odaklandığında, temettü ödeyen şirketlerin hisse senetleri daha fazla talep görecektir. Dolayısıyla firmaları daha karlı hale getiren faktörler, hisse senedi piyasalarında yükselmeye neden olacaktır.

Borsayı Etkileyen Faktörler

  • Ekonomik büyüme – Daha fazla ekonomik büyüme ve daha çok büyüme beklentileri, ürün ve hizmetlere daha fazla talep olacağı için firmaların daha karlı olmasına yardımcı olacaktır. Bu durum da, temettüleri ve dolayısıyla hisse senedi fiyatlarını arttırmaya yardımcı olacaktır.
  • Faiz oranları – Daha düşük faiz oranları, iki nedenden dolayı hisse senetlerini daha çekici hale getirebilir. Daha düşük faiz oranları, işletmeleri daha kazançlı hale getirerek ekonomik büyümeyi arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca, daha düşük faiz oranları, hisse senetlerini tasarruflardan veya tahvillerden nispeten daha çekici hale getirir. Çünkü tahvil getirileri düştüğünde, yatırımcılar hisse senetlerine yatırım yapmaya başlarlar.
  • İstikrar – Finansal piyasalar, ekonomik istikrarı ve gelecekteki büyümeyi tehdit edebilecek şoklardan hoşlanmaz. Bu nedenle, savaşlar, askeri çatışmalar veya petrol fiyatlarındaki ani artışlar piyasaları genellikle kötü etkiler. Piyasalar ayrıca, güçlü ekonomik politikalar izlemeyi zorlaştırabilecek siyasi istikrarsızlıktan da hoşlanmaz.
  • Güven ve beklentiler – Yatırımcıların ruh hali oldukça önemli faktördür. Olumlu ekonomi haberleri artmaya başlarsa hisse senedi satın alma olasılıkları daha yüksektir. Kötü haberler arttığında da varlıklarını satmaya başlarlar.
  • Sürü psikolojisi – Piyasalar bazen belirli olaylara aşırı tepki verir. Örneğin, 1987’de aşırı kötü olmayan (fakat yine de olumsuz) haber piyasaların (dünya borsalarının) %25 düşmesine neden olmuştu. Borsanın neden bu kadar düştüğü bugün bile biraz gizemini korumaya devam ediyor, çünkü ortada herhangi bir ekonomik sorun yoktu. Aslında, piyasalar kısa süre sonra toparladı. Sorunun bir kısmı, piyasadaki sürü psikolojisiydi. Fiyatlar düştüğünde, birçok insan sürü psikolojisine kapılarak piyasadan çekilmek isteyebilir.
  • İlgili piyasalar – Genellikle yatırımcıların birçok seçeneği vardır. Örneğin, hisse senetlerine yatırım yapmak yerine devlet tahvili veya emtia satın almayı tercih edebilirler. Yatırımcılar, devlet tahvillerinin fiyatlarının aşırı yükseldiğini ve artık düşme olasılığının yüksek olduğunu düşünürlerse, muhtemelen bu varlıkları satarak hisse senetlerine yatırım yapmaya başlarlar.
  • Fiyat/kazanç oranları – Bazı yatırımcılar ve Robert Shiller gibi ekonomistler, hisse senetlerinin uzun vadeli performansı için en iyi indikatörün fiyat/kazanç oranları olduğunu düşünmektedir. Hisse senedi fiyatları tarihsel ortalamaların önemli ölçüde üzerine çıkarsa, bu, hisse senetlerinin aşırı değerlendiğinin ve er ya da geç düzeltme yapacağının bir işareti olabilir. “Fiyat Kazanç (F/K) Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?” başlıklı kılavuzda fiyat/kazanç oranı hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Not: Sitemizde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.