Trend Analizi Nedir?

trend analizi nedir? borsada trend analizi nasıl yapılır?

Trend analizi, şirketin gelir tablosu ve bilanço içindeki belirli satır kalemlerindeki değişime odaklanarak belirli bir süre boyunca şirket verilerini analiz etmek için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem, tarihin her zaman tekerrür ettiği ve bu tekerrürün kesin zamanının tahmin edilebileceği varsayımıyla kullanılmaktadır.

Trend analizi, geçmiş verilerden bilgi toplamayı ve bu bilgilerden eyleme geçirilebilir kalıpları bulmak için toplanan bilgilerin grafiğini çizmeyi içerir. Finans dünyasında trend analizi, hisse senetlerinin teknik ve temel analizi için kullanılır.

Trend Türleri

Finans dünyasındaki trend kavramını daha iyi anlamak için trend türlerine göz atalım…

Yükseliş Trendi

Yükseliş trendi veya boğa piyasası, finansal piyasaların ve varlıkların yukarı doğru hareket etmesi ve belirli bir süre boyunca hisse senedi gibi varlıkların fiyatlarının ve hatta ekonominin boyutunun artmaya devam etmesidir. Bu, istihdamın yaratıldığı, ekonominin büyüdüğü, piyasalardaki duyguların olumlu olduğu yükseliş zamanıdır.

Düşüş Trendi

Ekonomi düşüş trendine geçtiğinde şirketler, satışlardaki düşüş nedeniyle faaliyetlerini durdurur veya üretimi azaltır. Düşüş trendi veya ayı piyasası, finansal piyasaların ve varlık fiyatlarının aşağı doğru hareket etmesi, hisse senedi ve diğer varlıkların fiyatlarının ve hatta ekonominin boyutunun düşmeye devam etmesidir. Böyle bir durumda birçok insan işini kaybeder, varlık fiyatları düşmeye başlar, piyasa psikolojisi ise yatırımcıları ürkütür.

Yana Doğru/Yatay Trend

Yana doğru veya yatay trend, hisse senetlerinin ve diğer varlık fiyatlarının herhangi bir yönde (aşağı veya yukarı) hareket etmediği anlamına gelir. Fiyatlar yana doğru hareket eder, bazen biraz yükselebilir ve bazen de biraz düşebilir. Böyle bir durumda yatırımcılar yatırımları konusunda endişelenmeye başlar, ve hükümet ekonomiyi yükseliş trendine sokmaya çalışır. Genel olarak, yatay trend riskli olarak kabul edilir, çünkü piyasanın ne zaman iyileşeceğini kimse bilemez. Dolayısıyla birçok yatırımcı böyle bir durumda yatırım yapmaktan kaçınır.

Trend Analizi Nerede Kullanılır?

Trend analizi, genellikle temel ve teknik analiz alanında kullanılır.

Temel Analiz

Şirketin kar ve zarar tablosundaki satış ve maliyet bilgileri, birden çok dönem için yatay grafikte çizilebilir, ve trendler ve veri tutarsızlıkları incelenebilir.

Temel analizde trend analizi, finansal tablolardan sonuç çıkarılmadan önce belirli verilerin düzeltilmesi gerekip gerekmediğini görmek için finansal tablolardaki tutarsızlıklar incelenir.

Teknik Analiz

Birçok yatırımcı ve spekülatör, varlıkların geçmiş tarihli fiyatları ile trend çizgisi oluşturur ve bu bilgiyi varlıkların fiyatlarının gelecekteki hareketini tahmin etmek için kullanır. Bu tür trend çizgileri, mevcut verilerle ilişkilendirilebilir. Trend analizi yaparken neden-sonuç ilişkilerini incelemeyi unutmayın.

  • Trend analizi aynı zamanda fincan ve kulp, baş ve omuz veya ters baş ve omuz gibi zaman içinde meydana gelen desenleri bulmayı içerir.
  • Trend analizi, uluslararası döviz piyasasında, hisse senedi piyasalarında ve türev piyasasında kullanılabilir. Trend analizi, küçük değişikliklerle herhangi bir piyasada kullanılabilir.

Trend Analizi Neden Önemlidir?

Finans dünyasında şu söz oldukça popülerdir:

“Trend, yatırımcıların en iyi dostudur.”

Birçok yatırımcı trend analizi yaparak boğa ve ayı sezonlarını erkenden tahmin etmeye çalışır. Trend, piyasanın belirli bir dönemde ilerlediği genel yönden başka bir şey değildir. Genel olarak, trendin yönü ne kadar uzun olursa, o kadar güvenilir olarak kabul edilir. Tecrübe ve bazı ampirik analizlere dayalı olarak bazı göstergeler tasarlanır ve 14 günlük, 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalama gibi göstergeler için standart süre belirlenir.

Bir yönün trend olarak kabul edilmesi için belirli bir minimum süre gerekli olmamakla birlikte, yön ne kadar uzun süre korunursa, trend o kadar önemli olarak kabul edilir.

Özet

Bazı yatırımcılar piyasalardaki eğilimleri takip ederek iyi kar elde eder, ayrıca trend analizi sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Trend analizi, ayrıntılara dikkat etmeyi ve piyasa dinamiklerini anlamayı gerektirir. Bu yöntem temel analizde yatırımcılar ve analistler tarafından şirketlerin gelecekteki finansal durumunu tahmin etmek için kullanılır. Çünkü geçmiş veriler dikkate alınmazsa, yatırım kararları ciddi riskler içerebilir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.