Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır? - Rehber

Hisse senetleri yatırım portföyünüzde önemli bir rol oynar ve hisse senedi satın almayı ve satmayı öğrenmek bir yatırımcı olarak ilk işinizdir. Vanguard’a göre, 1926 ve 2018 yılları arasında sadece hisse senetlerinden oluşan portföyler yılda ortalama %10.1 getiri sağlamıştır. Bu, ortalama olarak %100 hisse senetlerinden oluşan portföylerin, %100 tahvillerden oluşan portföylerden neredeyse iki kat daha kazançlı olduğunu kanıtlamaktadır.

Bu yüzden sizin için hisse senedi satın alma ve satma ile ilgili kılavuz hazırladık.

1. Hisse senedi satın almak ve satmak için hesap oluşturun

Hisse senedi satın almak ve satmak için SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından onay alan aracı kurumlardan (bankalar, bağımsız aracılar) hesap oluşturmanız gerekiyor. Müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçerek böyle bir hizmet sunup sunmadığını öğrenebilirsiniz.

2. Yatırım yapmayı düşündüğünüz hisse senetlerini araştırın

Piyasada birçok farklı hisse senedi alınıp satılmaktadır. Bu durum, yeni başlayanlar için zor ve karmaşık gibi görünebilir. Ancak her hisse senedini araştırmanız gerekmez, sadece ilgi alanınıza göre ve sektörleri hakkında bilgi sahibi olduğunuz halka açık şirketleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu araştırmanızı daha da basit hale getirmek için hisse senetlerini türlerine göre sınıflandırabilirsiniz.

  • Büyüyen şirketlerin hisse senetleri, kâr veya gelirde hızlı, sağlam kazançlar elde eden şirketlerin hisseleridir. Bu tür şirketler büyümek için çok fazla alana sahip nispeten genç şirketler veya büyüme için fazla alana sahip pazarlara hizmet eden şirketler olma eğilimindedirler. Tabii bu tür hisse senetleri genellikle oldukça pahalı olur.
  • Değer hisse senetleri, genellikle ucuz olan ve piyasa gerçek değerlerini fark etmeye başladığında fiyatları yükselişe geçmeye hazır olan hisse senetleridir. Değer yatırımındaki amaç, düşük fiyatlı hisse senetleri satın almak ve uzun vadede bunları elinde tutmaktır.
  • Temettü hisse senetleri, kazançlarının bir kısmını hissedarlara temettü şeklinde öder. Temettü ödeyen şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmaktaki amaç, bu hisse senetlerinin fiyatları yükselse de düşse de istikrarlı gelir akışı elde etmektir.

3. Hesabınızda işlem yapmaya başlayın

Aracı kurumda oluşturduğunuz hesaba para yatırdıktan sonra, satın almak istediğiniz hisse senetlerini belirliyorsunuz. Hisse senedi satın almak için emir oluşturmadan önce, süreçle ilgili birkaç ayrıntıyı anlamanız gerekiyor. Hisse senedi satın almak veya satmak, sandığınız kadar basit değildir. Emir tiplerinin nasıl çalıştığını iyice anladıktan sonra işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

4. Yatırım stratejiniz için plan yapın

“Ucuzken al ve pahalıyken sat”, muhtemelen birçok kez duymuş olduğunuz yatırım için bir mantradır. Ancak bu basit tekniği uygulamak psikolojik olarak kolay olmayabilir, ve bazen uzmanlar bile bir hisse senedinin ucuz/pahalı olup olmadığını bilmeyebilir. Bu yüzden yatırım konusunda kendinizi sürekli geliştirin, burada listelediğimiz kitaplarla başlayabilirsiniz.

Peter Lynch ve Warren Buffett gibi başarılı yatırımcıların kullandığı bazı yatırım stratejileri vardır. Bu stratejilerden kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Örneğin, Peter Lynch genellikle piyasanın göz ardı ettiği, sıkıcı görünümlü, popüler olmayan ancak iyi kar elde eden ve/veya sağlam varlıkları olan şirketlerin gerçek değerinden daha düşük hisse senetlerine yatırım yapmayı tercih eder. Peter Lynch, bu stratejisi sayesinde Fidelity Magellan Fonunu 13 yıl boyunca (1977–1990) yöneterek, yönettiği varlıkların değerini 18 milyon dolardan 14 milyar dolara yükseltmiştir.

Gizem Özdemir

Gizem Özdemir yatırımcı ve iş kadınıdır. Harvard Business School mezunu olan Gizem 1981 yılında Lüksemburg'da doğdu. 2005 yılında mezun olduktan sonra Credit Suisse'te finansal analist olarak çalışmaya başladı. 5 sene sonra Rothschild & Co şirketinde finansal planlama uzmanı olarak kariyerine devam etti. Finans sektöründe edindiği bilgi ve deneyim sayesinde 2018 yılında Lihtenştayn'da ortağı ile Özdemir & Cohen adında finansal danışmanlık şirketini kurdu. İnsanlara yardımcı olmak için iş dünyası ve finans ile ilgili bilgilerini Tigfy.com sitesinde paylaşmaktadır.